www.svcsportszone.com

2012-2013

Wrestling
Click here to look back at 2010-2011
Click here to look back at 2011-2012
Teagan McFadden of Paint Valley lost his two decisions at Thursday's State Wrestling Meet.
The freshman lost 4-2 to Seth King of Gate Mills Hawken and 12-1 to Caleb Barnett of
Greenwich South Central. McFadden was wrestling in the D-III 152 pound division.
.
A STATE-BOUND BEARCAT

District Placers

Tegan McFadden - Paint Valley 2nd @ 152 - Qualified for State Tournament

Dezmond Perkins - Southeastern 6th @ 170
Josh Wilson - Zane Trace 6th @ 126


2013 Alexander Division III Sectional Scores

1. Belpre                      201.5
2. Paint Valley              130.0
3. Southeastern              128.5
4. Zane Trace                127.5
5. Crooksville               120.5
6. Nelsonville-York          120.5
7. Westfall                    105.0
8. Meigs                        69.0
9. River Valley               68.0
10. Waterford                  64.0
11. Wellston                   56.0
12. Chesapeake                 48.0
13. Trimble                    45.5
14. Alexander                  34.0
15. Adena                      26.0

SECTIONAL CHAMPIONS
TYLER STONEBURNER - PV 120LBS
TEGAN MCFADDEN - PN 152LBS
HARLEY HALLEY - ZT 160LBS
BEN KEATON - SE 220LBS
SHAY GREENWALT – ZT 285

2ND PLACE
ALEN SHOPE – SE 120LBS
JOSH WILSON – ZT 126LBS
TRAVIS ABNER – SE 138LBS
COLTON PARK – WF 145LBS
JOSH GREEN – WF 160LBS
DEZ PERKINS – SE 170LBS
MARK CLIFFORD – PV 195LBS
JEREMIAH KOAH – WF 285LBS

3RD PLACE
NIC PEECHER – ADENA 106LBS
BOBBY ORR – ZT 113LBS
SIERRA VULGAMORE – WF 120LBS
ETHAN ALLEN – WF 152LBS

4TH PLACE
ALEX GORDY – SE 106LBS
SHANE GIBBS – SE 126LBS
DOMONIC SALOMONE – PV 145LBS
CALEB JOHNSON – PV 170LBS
BRANDON CODER – ZT 182LBS
DESHAWN DAVIS – PV 220LBS

5TH PLACE – DITRICT ALTERNATES
DYLAN KNIGHT – PV 126LBS
NIC GUCWA – ZT 132LBS
AUSTIN DAVIS – ZT 145LBS
BRENDON FOLTZ – SE 152LBS
MIKE CRISPEN – ADENA 170LBS

2013 John Deno Scores

1. Athens 367.0
2. Logan 242.0
3. Dublin Coffman 214.0
4. Gallia Academy 194.0
5. Westfall 192.5
6. Fairfield Union 177.0
7. Boyd County 165.0
8. Nelsonville-York 154.5
9. Warren 147.0
10. Vinton County 130.0
11. Zane Trace 125.0
12. Southeastern 120.0
13. Thurgood Marshall 115.0
14. Westerville North 99.0
15. Meigs 88.0
16. Waterford 74.0
17. Trimble 49.0


PV in action at VC (Wed. 1/30)

PV & Wellston tie 40-40
PV winners include Stoneburner, Knight, Salamone, McFadden, Johnson, Davis and Clifford

VC def. PV 52-26
PV winners include Salamone, Clifford, and Davis


Albany Alexander Spartan Invitational

1. Maysville
2. Southeastern
3. Crooksville

Southeastern Individual Results
106 - Alex Gordy 1st
120 - Allen Shope 1st
126 - Shane Gibbs 3rd
138 - Travis Abner 1st
145 - Brenden Foltz
152 - Colton Oney 4th
160 - Marcus Martell 4th
170 - Dez Perkins 1st
182 - Derek Francis 3rd
220 - Ben Keaton 1st


2012 American Legion Post 81 Jackson Invitational
December 15, 2012
1. Gallia Academy            371.0
2. Belpre                    366.5
3. Vinton County             304.0
4. Chillicothe               218.0
5. Unioto                    209.0
6. Southeastern              178.0
7. Wellston                  114.0
8. Jackson                    95.0
9. Logan                      91.0
10. Adena                      72.0
11. Alexander                  70.0

Individuals
Adena
106 - Nick Peecher 3rd
152 - Caleb Bennett 4th
220 - Mike Riley 5th
Southeastern
1
06 - Alex Gordy 5th
113 - Glenn Trimble 3rd
120 - Allen Shope 2nd
126 - Tyler Bradley 4th
138 - Alex Hartman 5th
145 - TRAVIS ABNER 1st
170 - Dez Perkins 2nd
Unioto
120 - Allen Blue 6th
126 - Matt Simmons 5th
132 - Corbin Leeson 5th
152 - Landon Zamborrano 1st
160 - Andrew Davenport 5th
182 - John Vanderpool 5th
195 - Chaz Staten 2nd
285 - Hunter Whiteside 5th

Nelsonville Invitational 1-5-13
1. Gallia Academy            248.0
2. River Valley              245.0
3. Morgan                    207.5
4. St. Clairsville           206.0
5. Logan                     205.0
6. Buckeye Valley            183.0
7. Edison                    171.0
8. Jonathan Alder            170.5
9. Nelsonville-York          166.0
10. Fairfield Union           155.0
11. Park. South               146.0
12. Southeastern              120.0
13. Johnstown-Monroe          111.0
14. Meigs                     107.0
15. Mifflin                    92.0
16. Unioto                     52.0
17. Adena                      43.0
18. Briggs                     43.0
19. Jackson                    39.0

Individuals
Southeastern
106 - Alex Gordy 5th
120 - Allen Shope 7th
138 - Travis Abner 4th
170 - Dez Perkins 5th
182 - Derek Francis 4th
Adena
106 - Nick Peecher 4th
Unioto
126 - Matt Simmons 8th


Ross County Wrestling Meet 12-22-12

Most Valuable Wrestler: Mark Clifford from Paint Valley

Team Results
1. Chillicothe
2. Zane Trace
3. Paint Valley
4. Southeastern
5. Unioto
6. Adena

Individual Championship
106 - Lawhorn - CHS
113 - Orr - ZT
120 - Stoneburner - PV
126 - Wilson - ZT
132 - C.Price - CHS
138 - J.Price - CHS
145 - Powell - CHS
152 - McFadden - PV
160 - Collins - CHS
170 - Perkins - SE
182 - Vanderpool - U
195 - Clifford - PV
220 - Keaton - SE
HW - Greenwalt - ZT