Greenfield Invite
Scroll down for girls' results
05/03/13                       Men's Track & Field Meet Results

           McClain Invitational       AT  GREENFIELD                 05/03/13

                   
 Medalist Nate Newman Zane Trace

TEAM SCORING - Miami Trace 123; McClain 106.50; Zane Trace 106; Hillsboro 76.33; Piketon 70.50; Adena
66.83; Westfall 56.33; Circleville 52.50.

Discus -- 1. Walt Petzel, Zane Trace, 159-5 (NEW MEET RECORD!); 2. Derek Muncy, Miami Trace, 131-2; 3. Justin
Hudnell, Zane Trace, 126-1; 4. Jarod Topping, Circleville, 125-11; 5. Philip Thompson, McClain, 120-8; 6. Chandler
Wagner, McClain, 120-0; 7. Ethan Hurtt, Adena, 117-10; 8. Todd Foster, Miami Trace, 103-3.

Long Jump -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 20-4.25; 2. John Turner, McClain, 20-1.50; 3. Jordan Goble, McClain,
19-8.50; 4. Cameron Waddell, Piketon, 18-6.50; 5. Daquan Neal, Miami Trace, 18-3.50; 6. Draven Bass, Circleville,
17-11.50; 7. Devin Bainter, Miami Trace, 17-4; 8. Isaac Thomas, Adena, 17-3.

Shot Put -- 1. Walt Petzel, Zane Trace, 49-8; 2. Ryan Faulconer, McClain, 44-2.50; 3. Philip Thompson, McClain,
44-2; 4. A Rice, Westfall, 42-7; 5. Justin Hudnell, Zane Trace, 41-1; 6. Ethan Hurtt, Adena, 39-10; 7. Tyler Green,
Circleville, 39-5.50; 8. Derek Muncy, Miami Trace, 39-4.

High Jump -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 6-2; 2. Coleston Walters, McClain, 6-2; 3. Tommy Staten, Westfall, 5-8; 4.
Cole Warden, Circleville, 5-6; 5T. Alex Hollar, McClain, 5-6; T. Trenten Wilson, Miami Trace, 5-6; 7. Brody Anderson,
Adena, 5-4; 8. Jaycee Perry, Miami Trace, 5-4.

Pole Vault -- 1. Dallas Debruin, Miami Trace, 10-6; 2T. Caleb Kennelly, Westfall, 10-0; T. Paul Burton, Hillsboro, 10-0;
T. Max Putnam, Adena, 10-0; 5. Stephen Royster, Piketon, 10-0; 6. Sam Smith, Circleville, 10-0; 7. Jordan Cutler,
Piketon, 9-6; 8. Quentin Havens, Miami Trace, 9-0.

3200-M Relay -- 1. Hillsboro (A), 9:01.90 (De-Andre Steward, Joe Beery, Conner Ernst, Jarrod Hart); 2. Piketon,
9:03.80 (Austin Buchanon, Stefan Thacker, Mik Kehlerts, Jordan Pendleton); 3. Miami Trace (A), 9:17.70 (Tanner
Higgins, Branden Haffner, Kyle Cutler, Einn White); 4. Zane Trace (A), 9:20.40 (Mark Scott, Nick Gucwa, William
McWhorter, Cory Miles); 5. Circleville (A), 9:35.90 (Eddie Stolarz, Greg Zingerelli, Mitchell Chancey, Jarred Utt); 6.
McClain (A), 9:40.80 (Mikel Pritchard, Cody Hardesty, Storm Faulconer, Lane Norton); 7. Westfall (A), 10:05.10
(Justin Trapp, Howie Slater, Caleb Kennelly, Brian Bayes).

110-M Hurdles -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 15.80; 2. Spencer Davis, Westfall, 16.50; 3. Fletcher Anderson,
Adena, 16.60; 4. Evan Mustard, McClain, 17.00; 5. James Cline, Miami Trace, 17.20; 6. Michael Sites, Zane Trace,
18.30; 7. Jared Roese, Circleville, 18.70; 8. McKenzie Conlon, Hillsboro, 18.80.

100-M Dash -- 1. Mykal Massropian, Miami Trace, 11.80; 2. Seth Willman, McClain, 11.85; 3T. Daquan Neal, Miami
Trace, 11.90; T. Michael Bryant, Adena, 11.90; 5T. Joel Karr, Circleville, 12.00; T. Colten Williams, Piketon, 12.00; 7.
John Turner, McClain, 12.00; 8. Calob Thatcher, Adena, 12.10.

800-M Relay -- 1. Miami Trace (A), 1:35.50 (Einn White, Jerimiah Jones, Daquan Neal, Trenten Wilson); 2. McClain
(A), 1:41.70 (Seth Willman, Tommy Free, Thomas Schrader, Jordan Goble); 3. Circleville (A), 1:42.00 (Jonathan
Snow, Jared Roese, Jacob Foreman, Tommy Holloway); 4. Zane Trace (A), 1:42.60 (Devon Benson, Noah Beatty,
Trevor Howard, Jon McVey); 5. Hillsboro (A), 1:44.00 (Gabriel Tamborski, McKenzie Conlon, Paul Burton, Dakota
Bullock); 6. Westfall (A), 1:44.70 (Mitchel Green, Chris Riegel, Tristen Ehman, Spencer Davis).

1600-M Run -- 1. Kane Dixon, Piketon, 4:42.60; 2. Ethan Warner, Circleville, 4:45.80; 3. Cory Miles, Zane Trace,
4:47.20; 4. Joe Beery, Hillsboro, 4:47.20; 5. De-Andre Steward, Hillsboro, 4:50.20; 6. Dylan Newton, Westfall, 5:03.00;
7. Zach Varney., Piketon, 5:09.40; 8. William McWhorter, Zane Trace, 5:09.60.

400-M Relay -- 1. Adena (A), 45.80 (Calob Thatcher, Tyrell Pettiford, David Bakenhaster, Michael Bryant); 2. McClain
(A), 46.00 (Alex Hollar, Seth Willman, John Turner, Jordan Goble); 3. Miami Trace (A), 47.30 (James Cline, Jerimiah
Jones, Austin Bauman, Mykal Massropian); 4. Circleville (A), 47.40 (Joel Karr, Jonathan Snow, Tommy Holloway,
Andrew Vanover); 5. Zane Trace (A), 48.60 (Noah Beatty, Devon Benson, Trevor Howard, Jon McVey); 6. Westfall
(A), 49.80 (D Robinson, Mitchel Green, Tristen Ehman, Tommy Staten); 7. Hillsboro (A), 1:00.50 (Gabriel Tamborski,
Christian Shafer, Paul Burton, Dakota Bullock).

400-M Dash -- 1. Jarrod Hart, Hillsboro, 50.90; 2. Marcel Pettiford, Miami Trace, 52.90; 3. Mikel Pritchard, McClain,
53.10; 4. Austin Buchanon, Piketon, 53.10; 5. David Bakenhaster, Adena, 53.90; 6. Isaac Thomas, Adena, 54.30; 7.
Gabriel Tamborski, Hillsboro, 54.40; 8T. Eddie Stolarz, Circleville, 56.10; T. Peter Winter, Circleville, 56.10.

300-M Hurdles -- 1. Caleb Wilt, Miami Trace, 42.40; 2. James Cline, Miami Trace, 42.80; 3. Spencer Davis, Westfall,
43.10; 4. Nate Newman, Zane Trace, 43.10; 5. Thomas Schrader, McClain, 45.20; 6. Stefan Thacker, Piketon, 45.90;
7. Evan Mustard, McClain, 46.00; 8. Draven Bass, Circleville, 46.20.

800-M Run -- 1. Jarrod Hart, Hillsboro, 2:00.30; 2. Kane Dixon, Piketon, 2:02.20; 3. Cory Miles, Zane Trace, 2:11.20;
4. Dylan Newton, Westfall, 2:13.50; 5. Kyle Cutler, Miami Trace, 2:14.80; 6. Tanner Higgins, Miami Trace, 2:15.60; 7.
Grant Cory, Adena, 2:18.20; 8. Mark Scott, Zane Trace, 2:19.10.

200-M Dash -- 1. Daquan Neal, Miami Trace, 23.60; 2. Tyrell Pettiford, Adena, 23.70; 3. John Turner, McClain, 24.30;
4. Jordan Goble, McClain, 24.40; 5. Jon McVey, Zane Trace, 24.80; 6. Calob Thatcher, Adena, 24.80; 7. Tristen
Ehman, Westfall, 24.90; 8. Andrew Vanover, Circleville, 25.20.

3200-M Run -- 1. Joe Beery, Hillsboro, 10:26.20; 2. Zach Varney., Piketon, 10:42.90; 3. Nathan Boone, Hillsboro,
10:46.00; 4. Nick Gucwa, Zane Trace, 10:58.20; 5. Jordan Pendleton, Piketon, 10:58.60; 6. Justin Trapp, Westfall,
11:23.40; 7. Branden Haffner, Miami Trace, 11:24.70; 8. Nathan Cox, Circleville, 11:29.70.

1600-M Relay -- 1. Adena (A), 3:37.40 (David Bakenhaster, Tyrell Pettiford, Isaac Thomas, Michael Bryant); 2.
Piketon (A), 3:38.10; 3. Hillsboro (A), 3:39.20; 4. Miami Trace (A), 3:46.90; 5. Westfall (A), 3:51.30; 6. McClain (A),
3:58.20; 7. Circleville (A), 3:58.80; 8. Zane Trace (A), 4:09.30.

05/03/13                       Women's Track & Field Meet Results

           McClain Invitational       AT  GREENFIELD                 05/03/13

                   
Medalist Rachel Hutton Zane Trace

TEAM SCORING - Zane Trace 157.66; Circleville 129; Hillsboro 80.50; Miami Trace 77; Piketon 63; Westfall
57.50; Adena 57; McClain 33.33.

Discus -- 1. Katie Ward, Piketon, 107-1; 2. Ashlei Benitez, Miami Trace, 98-8; 3. Sherri Burns, Circleville, 89-9; 4.
Jaelah Harris, Circleville, 86-11; 5. Hannah Thiel, Miami Trace, 83-6; 6. Shy Mertins, Westfall, 82-1; 7. Madison
Lambcke, Hillsboro, 78-3; 8. Elysia Sams, Zane Trace, 74-10.

Long Jump -- 1. Amanda Sias, Westfall, 14-11.50; 2. Maddy Reed, Piketon, 14-10; 3. Monica Winter, Circleville, 14-6;
4. Anya Bingman, Circleville, 13-10; 5. Andrea Poehler, Adena, 13-10; 6. Morgan Miller, Zane Trace, 13-6; 7. Brooke
Uhrig, Zane Trace, 13-5.50; 8. Samantha Edwards, Hillsboro, 12-9.50.

Shot Put -- 1. Ashlei Benitez, Miami Trace, 35-3; 2. Alyssa Sullivan, Hillsboro, 31-8.50; 3. Katie Ward, Piketon,
31-7.50; 4. Caitlin Caldwell, Miami Trace, 31-4.50; 5. Shy Mertins, Westfall, 30-6.50; 6. Savannah Flesher, Piketon,
30-5; 7. Kyna Wright, Circleville, 30-2; 8. Alissa Shull, Circleville, 29-2.50.

High Jump -- 1. Hannah Zimmerman, Westfall, 5-2; 2T. Brooke Uhrig, Zane Trace, 4-8; T. Abby Storts, McClain, 4-8;
T. Morgan Miller, Zane Trace, 4-8; 5. Whitley Crabtree, Piketon, 4-6; 6. Taylor Clarkson, Adena, 4-6; 7. Briana
Aleshire, Hillsboro, 4-4; 8. Sherri Burns, Circleville, 4-4.

Pole Vault -- 1. Rachel Hutton, Zane Trace, 8-0; 2. Maddy Reed, Piketon, 7-6; 3. McKenna Roe, Miami Trace, 7-6; 4.
Brianna Mitchell, Miami Trace, 7-6; 5. Anya Bingman, Circleville, 7-0.40; 6T. McKenzie Peters, Westfall, 7-0; T.
Hannah Johnson, Circleville, 7-0; 8. Bree Opst, Hillsboro, 7-0.

3200-M Relay -- 1. Zane Trace (A), 10:28.20 (Cecelia Wallace, Emily Joosse, Eva Bugg, Jessica Proehl); 2. Hillsboro
(A), 11:11.00 (Reaghan Haines, Bree Opst, Alissa Hauke, Brittany Ferrell); 3. Adena (A), 11:33.00 (Taylor Clarkson,
Kaitlyn Mitten, Kyley Wood, Chloe Shea); 4. Miami Trace (A), 11:39.80 (Laura Ginn, Anna Pfeifer, Latasha Wheeler,
Cassidy Elam); 5. Circleville (A), 11:56.00 (Rebekah Branham, Lea Craig, Emily Burns, Allie Styers).

100-M Hurdles -- 1. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 16.10; 2. Allison Goolsby, Hillsboro, 17.00; 3. Maddy Reed,
Piketon, 17.50; 4. McKenzie Figgins, McClain, 17.90; 5. Rachael Foster, Adena, 18.40; 6. Jessica Hutton, Adena,
19.50; 7. Tori Hinton, Zane Trace, 19.60; 8. Paige Swaggerty, Westfall, 19.70.

100-M Dash -- 1. Jhaela Coleman, McClain, 13.60; 2. Rachel Hutton, Zane Trace, 13.65; 3. Kelsey Wilson, Miami
Trace, 13.80; 4. Rachael Foster, Adena, 14.30; 5. Pashence Kitteral, Miami Trace, 14.50; 6. Samantha Edwards,
Hillsboro, 14.50; 7T. Marissa Vance, Hillsboro, 14.60; T. Patience Dowden, Circleville, 14.60.

800-M Relay -- 1. Circleville (A), 1:56.40 (Shapphire Taylor, Monique Dugan, Mariah Mathews, Monica Winter); 2.
Westfall (A), 1:57.40 (Kelsie Robinson, Amanda Sias, Hannah Zimmerman, Katrina Ferguson); 3. Adena (A), 1:58.10
(Hannah Bakenhaster, Andrea Poehler, Jessica Hutton, Briana Poehler); 4. Zane Trace (A), 2:01.30 (Emilee Chinn,
Amber Everhart, Brittany Whaley, Hallie Barnhart); 5. Miami Trace (A), 2:03.60 (Pashence Kitteral, Anna Pfeifer,
Laura Ginn, Alexis Smith); 6. Hillsboro (A), 2:04.00 (Allison Goolsby, Tyneika Rickman, Samantha Edwards, Lindsay
Ulicny); 7. Piketon (A), 2:07.80 (Emily Legg, Abby Crothers, Jessica Harris, Reese Osborne).

1600-M Run -- 1. Jessica Proehl, Zane Trace, 5:34.40; 2. Jenna Liston, Circleville, 5:42.80; 3. Samantha Stevens,
Circleville, 5:47.80; 4. Eva Bugg, Zane Trace, 5:48.10; 5. Alissa Hauke, Hillsboro, 6:05.30; 6. Shaniah Begley,
Piketon, 6:08.40; 7. Chloe Shea, Adena, 6:18.00; 8. Taylor Clarkson, Adena, 6:21.80.

400-M Relay -- 1. Circleville (A), 54.40 (Shapphire Taylor, Monique Dugan, Patience Dowden, Mariah Mathews); 2.
Zane Trace (A), 55.20 (Emilee Chinn, Tori Hinton, Kennedi Alley, Hallie Barnhart); 3. Miami Trace (A), 55.60
(Pashence Kitteral, Alexis Smith, McKenna Roe, Kelsey Wilson); 4. Hillsboro (A), 55.70 (Allison Goolsby, Marissa
Vance, Lindsay Ulicny, Taylor Stanforth); 5. McClain (A), 56.50 (McKenzie Figgins, Abby Storts, Alyssa Faulconer,
Jhaela Coleman); 6. Westfall (A), 57.60 (Kelsie Robinson, Paige Swaggerty, Morgan Snyder, Katrina Ferguson); 7.
Adena (A), 58.10 (Hannah Bakenhaster, Jessica Hutton, Rachael Foster, Briana Poehler); 8. Piketon (A), 58.20 (Emily
Legg, Jessica Harris, Abby Crothers, Reese Osborne).

400-M Dash -- 1. Rebekah Branham, Circleville, 1:02.00; 2. Rachel Hutton, Zane Trace, 1:03.30; 3. Kelsey Wilson,
Miami Trace, 1:04.20; 4. Monica Winter, Circleville, 1:05.90; 5. Sara Stewart, Westfall, 1:08.00; 6. Andrea Poehler,
Adena, 1:08.80; 7. Emilee Chinn, Zane Trace, 1:08.80; 8. Laura Ginn, Miami Trace, 1:11.40.

300-M Hurdles -- 1. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 48.20; 2. Taylor Stanforth, Hillsboro, 52.60; 3. Rachael
Foster, Adena, 53.40; 4. Mariah Cox, Zane Trace, 55.10; 5. Anya Bingman, Circleville, 55.30; 6. Reese Osborne,
Piketon, 55.80; 7. Hannah Johnson, Circleville, 55.90; 8. Katy Clark, Miami Trace, 58.60.

800-M Run -- 1. Brittany Ferrell, Hillsboro, 2:27.20; 2. Cecelia Wallace, Zane Trace, 2:31.40; 3. Kim Wolfe, Zane
Trace, 2:35.80; 4. Shaniah Begley, Piketon, 2:45.50; 5. Sara Stewart, Westfall, 2:47.90; 6. Chloe Shea, Adena,
2:51.80; 7. Ceairra Neal, Hillsboro, 2:52.60; 8. Kaitlyn Mitten, Adena, 2:55.70.

200-M Dash -- 1. Rebekah Branham, Circleville, 27.00; 2. Jhaela Coleman, McClain, 27.80; 3. Hallie Barnhart, Zane
Trace, 28.90; 4. Patience Dowden, Circleville, 29.30; 5. Briana Poehler, Adena, 29.60; 6. Kelsie Robinson, Westfall,
29.90; 7. Pashence Kitteral, Miami Trace, 30.70; 8. Tyneika Rickman, Hillsboro, 31.00; 9T. Kinnedy Hatfield, Zane
Trace, 31.50; T. Katrina Ferguson, Westfall, 31.50.

3200-M Run -- 1. Jessica Proehl, Zane Trace, 11:34.40 (NEW MEET RECORD!); 2. Samantha Stevens, Circleville,
12:20.00; 3. Emily Joosse, Zane Trace, 12:29.20; 4. Jenna Liston, Circleville, 12:52.80; 5. Reaghan Haines, Hillsboro,
12:56.50; 6. Alissa Hauke, Hillsboro, 13:11.10; 7. Molly Garringer, Miami Trace, 14:31.50; 8. Chloe Shea, Adena,
15:07.20.

1600-M Relay -- 1. Zane Trace (A), 4:17.30 (Cecelia Wallace, Megan Jaruwannakorn, Kim Wolfe, Rachel Hutton); 2.
Circleville (A), 4:28.00; 3. Hillsboro (A), 4:30.20; 4. Westfall (A), 4:47.10; 5. Piketon (A), 4:47.90; 6. Adena (A),
4:49.80; 7. Miami Trace (A), 4:55.00.