SVCsportszone.com
S c i o t o     V a l l e y     C o n f e r e n c e
Cross Country
Fall of 2008
UNIOTO BOYS AND GIRLS COMPETE WELL AT "PICKERINGTON CLASSIC"
Click for rundown
Zane Trace  at Canal Winchester Invite
Click for details
The Unioto boys cross country team won the 31 team Circleville Kiwanis Invitational August 30 at Ohio University Chillicothe, Other area teams included Zane
Trace, Southeastern, Piketon, Westfall, Huntington, and Chillicothe. This is the first time the Unioto team won this invitational which included four teams ranked
in the top twenty in last weeks division II coaches poll.

Unioto freshman Adrian Ross led the way for the Shermans with a new Unioto freshman record time of 17:06.  This eclipsed the record set at the State Meet by
Galen Dills in 2005 by 22 seconds.  He was fifth overall in the 280 plus runner field.   Ross was followed closely by teammates Mark Flury 13th(17:52), Ryan
Valentine 16th (17:56), Corey Martin 22nd (18:14), Sammy Holbert 24th (18:23), and Alex Buckalew 29th (18:32).  This was a personal record for Buckalew.

Other top area finishers:

1 Brad Liston               11 Circleville            16:34.7               
2 Ben Ankrom                12 Circleville            16:55.1              
33 Josh Joosse               11 Zane Trace             18:37.7              
34 Brad Kline                11 Circleville            18:38.7             
35 Thomas Sishka             12 Piketon                18:40.5             
47 Logan Groves              11 Huntington             18:59.6                 
51 Dakoda Osborn             10 Piketon                19:05.2
53 Weston Davis              11 Zane Trace             19:12.4              
54 Jordan Buckler            11 Piketon                19:13.1              
63 David England             10 Circleville            19:36.4              
69 Matt Boedeker             11 Zane Trace             19:46.4               
70 Nick Foster               10 Circleville            19:49.2               
71 Mikie Barnhart            11 Southeastern           19:50.6               
74 Nick Heeter               11 Circleville            19:56.1               
76 Scott Blubaugh            10 Logan Elm              20:02.0              
85 Zane Taylor               10 Unioto                 20:08.7              
94 Mark Bowling              12 Westfall               20:18.6              
95 Marc Boedeker             11 Zane Trace             20:19.0              
98 Carson Engle              12 Westfall               20:29.4               
99 Jevic Dunn                 9 Piketon                20:30.0               

Team Scores Unioto 76, Liberty Union 88, Circleville 105, Granville 140, Northeastern 177, Sheridan 178, Bexley 186, St. Francis DeSales 274,
Fairland 278, Wheelersburg 301, Newark Catholic 318, Canal Winchester 320, Piketon 339, Zane Trace 242, Fisher Catholic 374, Berne Union 376,
Bloom Carroll 478, Fairfield Union, 537, Pike Western 541, Westfall 551, Southeastern 564, Heath, Logan Elm 708, Vinton County 723, Gallia
Academy 731, Chillicothe 786, Granville Christian 798.

Zane Trace was the top SVC girls team with a seventh place finish followed by Unioto in eleventh.   Mirah Park was the top area finisher with a time
of 20:44.  She finished 6th overall establishing a Unioto Course record.

Top area Individuals:

6 Miriah Park               11 Unioto                 20:44.1              
8 Taylor Hatfield            9 Zane Trace             20:57.0               
9 Julie Richards             9 Circleville            21:16.5               
17 Alicia Salyers            12 Logan Elm              21:40.2              
19 Megan Roll                10 Zane Trace             21:47.7              
23 Hannah McCorckle          11 Chillicothe            22:02.5              
25 Lydia Weaver              12 Zane Trace             22:07.1              
36 Brooke Gardiner            9 Logan Elm              22:41.6              
44 Danielle Ball             11 Southeastern           22:57.0             
46 Anniken England           12 Circleville            23:01.1             
49 Brianne Cahill            11 Chillicothe            23:10.3             
52 Sam Stolarz               12 Circleville            23:14.9             
55 Abby Oyer                 11 Unioto                 23:17.5             
56 Deidra Teets              10 Westfall               23:18.1             
58 Megan Day                  9 Piketon                23:21.3             
64 Ashley Bivens             11 Circleville            23:34.3             
69 Sarah Keller               9 Circleville            23:54.2              
70 Sarah Wolford             11 Unioto                 23:59.6              
72 Nina Porter               11 Circleville            24:11.8              
73 Lindsey Bryan             11 Zane Trace             24:11.9              
75 Paige Gardiner             9 Logan Elm              24:16.6              
78 Taylor Barillaro          11 Unioto                 24:21.6             
82 Elisha Manley              9 Piketon                24:28.0             
87 Lindsay Pence             12 Unioto                 24:40.8              
93 Alyssa Lamb               10 Westfall               24:53.6            
95 Dee Dee Archey            12 Southeastern           24:56.5             

Area Team Scores:


7 Zane Trace                  219    8   19   25   71   96  126  154         
 Total Time:  1:54:06.50                                                   
    Average:    22:49.30                                                   
8 Circleville                 239    9   46   52   64   68   70  107         
 Total Time:  1:55:01.00                                                   
    Average:    23:00.20                                                   
11 Unioto                      289    6   55   69   76   83  105  137         
 Total Time:  1:57:03.61                                                   
    Average:    23:24.72                                                   
14 Logan Elm                   350   17   36   73   97  127  136              
 Total Time:  2:00:37.40                                                   
    Average:    24:07.48                                                   
18 Southeastern                476   44   90  102  106  134                   
 Total Time:  2:06:38.70                                                   
    Average:    25:19.74                                                   
20 Chillicothe                 516   23   49  143  149  152  153  156         
 Total Time:  2:17:06.20                                                   
    Average:    27:25.24                                                   
21 Westfall                    520   56   88   98  133  145  146  148         
 Total Time:  2:11:07.80                                                   
    Average:    26:13.56                                                   
23 Piketon                     541   58   80  120  141  142  144  147         
 Total Time:  2:13:37.70                                                   
    Average:    26:43.54
UNIOTO BOYS WIN CIRCLEVILLE KIWANIS INVITATIONAL
PV CC to host invite on Saturday, September 13th (Click for results of PV INVITE)
PV Invite = Teams

Paint Valley

Lynchburg-Clay

Adena

Huntington

Peebles

McClain

Northwest

Waverly
PV ROSTER

HS Boys
Nick Gardner, Jeff Krivack, Josh Richardson, Garrett
Wert, Logan Krivack, Logan Markko, Nate Barker,
Branson Leasure, Corey Lump, Clay Cottrill, Eli
Barker, Robby Wallace, Daniel Gardner
HS Girls
Erica Barker, Brittany Krivack, Hannah Strausbaugh,
Mareah Krivack, Carrie Ellingsworth, Storey Free,
Kalyn Alkire, Courtney Bethel

Jr. Boys
Riley Markko
Cody Rowley
Jr. Girls
Chrissy Morrison
PV Invite = Schedule

*Starts with an Elementary run at
9:00 AM

*Grades 1-3
(1/2 Mile)

*Grades 4-6
(1 Mile)

Jr. High & High School races
to follow

MEDALS FOR EVERYONE
$5 Entry Fee
T-Shirts Available
RESULTS FROM ZANE TRACE INVITE
Aaron Reed Memorial Event at Southeastern
Hatfield, Roll, Weaver finish 1, 2, 3 to lead ZT girls to win; ZT boys finish second behind Fairland
Taylor Hatfield (19:26), Megan Roll (20:36),
and Lydia Weaver (21:09) took the first three
spots to lead Zane Trace to 27 points and a
first-place finish.

Fellow Scioto Valley Conference member
Piketon finished second while Southeastern
finished fourth and Westfall finished sixth.
GIRLS
BOYS
The Zane Trace boys team finished eight points
back of Fairland's 51 points to take second
place in the Aaron Reed Memorial Event at
Southeastern.

Piketon and Westfall finished behind ZT in third
and fourth place while Southeastern finished
seventh.
Cross Country
Unioto and Paint Valley in action at Lancaster's Reall Invitational
The Unioto boys' cross country team posted a third-place finish Saturday. They were led by Adrian Ross (16:37) and Ryan
Valentine (17:14). The Shemans ran their fastest time ever at the difficult Lancaster course. In the Division III race, Paint
Valley's Nick Gardner (18:38) and Logan Markko (18:47) also ran well finishing 24th and 26th, respectively.

One the girls side, Unioto's Miriah Park ran a 21:21, and Paint Valley was led by Erica Barker with a 25:05.
SVC CROSS COUNTRY: Unioto & ZT win league titles!
Five SVC teams and several individuals run their way to next week's regional (click for more)
Click for results: Unioto boys
and ZT's Taylor Hatfield at state!
Zane Trace's Taylor Hatfield to join Unioto boys team at Scioto Downs