2013 ROSS COUNTY MEET
05/07/13                       Women's Track & Field Meet Results

           ROSS COUNTY MEET           AT  ADENA                      05/07/13

                Medalist; Megan Jaruwannakorn Zane Trace

TEAM SCORING - Zane Trace 179.50; Unioto 128; Southeastern 66.50; Adena 62; Paint Valley 41; Huntington 39.

Discus -- 1. Taylor Baker, Paint Valley, 117-8; 2. Elysia Sams, Zane Trace, 95-8; 3. Logan Monroe, Zane Trace, 88-7;
4. Elizabeth Grim, Southeastern, 87-11; 5. Rachel Beery, Huntington, 83-11; 6. Kyley Wood, Adena, 70-7; 7. Cassidy
Eberle, Paint Valley, 69-2; 8. Kayla Hopkins, Huntington, 68-4; 9. Kelsee Ferrel, Unioto, 62-0; 10. Heather Raines,
Unioto, 46-2; 11. Bethany Pettiford, Adena, 44-0.

Long Jump -- 1. Andrea Poehler, Adena, 14-6.50; 2. Faith Davis, Paint Valley, 13-3.50; 3. Morgan Miller, Zane Trace,
13-3; 4. Carolane Cox, Huntington, 12-11; 5. Dylana Gragg, Huntington, 12-6; 6. Mariah Cox, Zane Trace, 12-0; 7.
Adele Ratliff, Paint Valley, 11-5.50; 8. Hannah Bakenhaster, Adena, 11-4; 9. Amanda Richmond, Southeastern, 10-9;
10. Jamay Brandon, Unioto, 9-8.50.

Shot Put -- 1. Taylor Baker, Paint Valley, 35-10.50; 2. Audrey Hoey, Zane Trace, 30-0; 3. Kendia Young,
Southeastern, 26-10.50; 4. Skye Brown, Unioto, 26-9.50; 5. Kayla Hopkins, Huntington, 26-5.50; 6. Kelly Woods, Paint
Valley, 25-9.50; 7. Elysia Sams, Zane Trace, 24-10.50; 8. Emily Dresbach, Southeastern, 23-4; 9. Haley Payne,
Huntington, 22-0; 10. Heather Raines, Unioto, 21-0; 11. Bethany Pettiford, Adena, 20-2.50.

High Jump -- 1. Carrie Vanderpool, Unioto, 5-0; 2. Morgan Miller, Zane Trace, 4-10; 3. Kindal Reader, Huntington,
4-10; 4. Jackie Kellough, Huntington, 4-8; 5T. Brooke Uhrig, Zane Trace, 4-6; T. Kelsey Lochbaum, Southeastern, 4-6.

Pole Vault -- 1. Rachel Hutton, Zane Trace, 9-0; 2. McKenzie Arledge, Southeastern, 8-0; 3. Latisha Lewis, Unioto, 7-0.

3200-M Relay -- 1. Unioto (A), 10:38.40 (Kela Harkins, Elena Knipp, Julia Hacker, Kristen Cook); 2. Southeastern (A),
11:07.80 (Emily Dresbach, Rachel Ball, Brooke Mercer, Ashley Jackson); 3. Zane Trace (A), 11:08.00 (Kasandra
Dalton, Allison Chinn, Gracie Joosse, Taylor Black); 4. Adena (A), 11:49.60 (Taylor Clarkson, Kaitlyn Mitten, Kyley
Wood, Chloe Shea); 5. Paint Valley (A), 12:25.10 (Desirae Knisley, Madison Smith, Chrissy Morrison, Stephanie
Stout); 6. Huntington (A), 13:10.70.

100-M Hurdles -- 1. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 16.40; 2. Tamia Mills, Unioto, 16.60; 3. Jackie Kellough,
Huntington, 18.20; 4. Rachael Foster, Adena, 18.50; 5. Jessica Hutton, Adena, 18.70; 6. Tori Hinton, Zane Trace,
19.10; 7. Kelsey Lochbaum, Southeastern, 20.00; 8. Alexis Reynolds, Unioto, 21.00; 9. Haillee Smith, Huntington,
21.40.

100-M Dash -- 1. Donisha Austin, Unioto, 13.10; 2. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 13.30; 3. Vivian Thai, Unioto,
13.70; 4. Carolane Cox, Huntington, 14.00; 5. Hallie Barnhart, Zane Trace, 14.00; 6. Courtney Campbell,
Southeastern, 14.10; 7. Rachael Foster, Adena, 14.10; 8. Briana Poehler, Adena, 14.20; 9. McKenzie Arledge,
Southeastern, 14.30; 10. Serena Gale, Paint Valley, 14.60; 11. Adele Ratliff, Paint Valley, 15.50; 12. Paige Neff,
Huntington, 15.60.

800-M Relay -- 1. Unioto (A), 1:54.80 (Vivian Thai, Madisen Goshorn, Kayla Knisely, Donisha Austin); 2. Southeastern
(A), 1:56.80 (Courtney Campbell, Madison Arledge, Brooke Mercer, McKenzie Arledge); 3. Zane Trace (A), 1:58.20
(Emilee Chinn, Mariah Cox, Brittany Whaley, Hallie Barnhart); 4. Adena (A), 2:00.10 (Hannah Bakenhaster, Alexis
Hart, Briana Poehler, Jessica Hutton); 5. Paint Valley (A), 2:17.30 (Adele Ratliff, Brenna Wise, Courtney Alexander,
Chrissy Morrison).

1600-M Run -- 1. Kela Harkins, Unioto, 5:35.90; 2. Kim Wolfe, Zane Trace, 5:42.90; 3. Kristen Cook, Unioto, 5:42.90;
4. Taylor Clarkson, Adena, 6:18.40; 5. Gracie Joosse, Zane Trace, 6:25.80; 6. Chloe Shea, Adena, 6:31.00; 7. Sarah
Uhrig, Huntington, 7:32.60.

400-M Relay -- 1. Unioto (A), 52.70 (Vivian Thai, Madisen Goshorn, Tamia Mills, Donisha Austin) (NEW MEET
RECORD!); 2. Zane Trace (A), 54.80 (Emilee Chinn, Tori Hinton, Kennedi Alley, Hallie Barnhart); 3. Adena (A), 55.60
(Hannah Bakenhaster, Alexis Hart, Rachael Foster, Briana Poehler); 4. Paint Valley (A), 59.30 (Taylor Dolan, Chrissy
Morrison, Faith Davis, Elana Rickey); 5. Huntington (A), 1:01.40 (Jackie Kellough, Dylana Gragg, Kindal Reader,
Layne Beasley); 6. Southeastern (A), 1:02.10.

400-M Dash -- 1. Cecelia Wallace, Zane Trace, 1:04.60; 2. Brooke Mercer, Southeastern, 1:08.40; 3. Andrea Poehler,
Adena, 1:09.70; 4. Kasandra Dalton, Zane Trace, 1:10.30; 5. Stephanie Stout, Paint Valley, 1:10.80; 6. Kyley Wood,
Adena, 1:13.10; 7. Taylor Baker, Paint Valley, 1:13.80; 8. Mallory Retherford, Unioto, 1:14.10; 9. Alexis Reynolds,
Unioto, 1:15.50; 10. Hannah Machesky, Huntington, 1:17.30; 11. Kayla Lemaster, Huntington, 1:22.00; 12. Erica
Hayes, Southeastern, 1:27.20.

300-M Hurdles -- 1. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 48.50; 2. Tamia Mills, Unioto, 51.90; 3. Rachael Foster,
Adena, 53.60; 4. Sydney Johnson, Zane Trace, 55.50; 5. Jessica Hutton, Adena, 55.60; 6. Kindal Reader, Huntington,
56.40; 7. Carrie Vanderpool, Unioto, 57.30; 8. Markayla Clayton, Huntington, 1:09.90.

800-M Run -- 1. Kim Wolfe, Zane Trace, 2:33.90; 2. Cecelia Wallace, Zane Trace, 2:34.10; 3. Emily Dresbach,
Southeastern, 2:40.20; 4. Julia Hacker, Unioto, 2:48.50; 5. Andrea Alcorn, Unioto, 2:49.70; 6. Chloe Shea, Adena,
2:57.90; 7. Kaitlyn Mitten, Adena, 2:58.70.

200-M Dash -- 1. Rachel Hutton, Zane Trace, 27.90; 2. Vivian Thai, Unioto, 28.70; 3. Carolane Cox, Huntington,
29.10; 4. Courtney Campbell, Southeastern, 29.70; 5. Briana Poehler, Adena, 30.00; 6. Donisha Austin, Unioto,
30.80; 7. Amanda Richmond, Southeastern, 31.20; 8. Alexis Hart, Adena, 32.10; 9. Adele Ratliff, Paint Valley, 32.60;
10. Kinnedy Hatfield, Zane Trace, 32.70; 11. Hope Anderson, Huntington, 33.30.

3200-M Run -- 1. Kasandra Dalton, Zane Trace, 13:00.00; 2. Rachel Ball, Southeastern, 13:10.30; 3. Elena Knipp,
Unioto, 13:23.70; 4. Emilee Chinn, Zane Trace, 13:32.00; 5. Taylor Clarkson, Adena, 14:08.30; 6. Morgan Sieg,
Unioto, 14:14.50; 7. Taylie Waldron, Huntington, 14:20.20.

1600-M Relay -- 1. Zane Trace (A), 4:23.30 (Cecelia Wallace, Kim Wolfe, Emilee Chinn, Rachel Hutton); 2. Unioto (A),
4:36.30; 3. Adena (A), 4:40.10; 4. Southeastern (A), 4:44.20; 5. Paint Valley (A), 4:46.70; 6. Huntington (A), 5:21.50.


05/07/13                       Men's Track & Field Meet Results

           ROSS COUNTY MEET           AT  ADENA                      05/07/13

                    Medalist; Nate Newman Zane Trace

TEAM SCORING - Unioto 180; Zane Trace 105; Adena 103; Southeastern 60; Huntington 40; Paint Valley 34.

Discus -- 1. Trevor Detillion, Unioto, 160-0; 2. Walt Petzel, Zane Trace, 141-7; 3. Ryan Spencer., Unioto, 135-4; 4.
Ethan Hurtt, Adena, 118-3; 5. Justin Hudnell, Zane Trace, 111-2; 6. Noah Daniels, Southeastern, 109-10; 7. Chris
King, Southeastern, 97-4; 8. Austin Baker, Paint Valley, 83-4; 9. Tyler Mathews, Paint Valley, 83-2; 10. Greg Newland,
Adena, 75-0; 11. Cory Hollis, Huntington, 59-3; 12. Brandon Seymour, Huntington, 56-2.

Long Jump -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 19-2.50; 2. Casey Zupi, Unioto, 18-7.50; 3. Craig Smith, Southeastern,
18-3.75; 4. Kent Dunn, Southeastern, 18-2.25; 5. David Bakenhaster, Adena, 17-3; 6. Isaac Thomas, Adena, 17-2; 7.
Thomas Calton, Huntington, 16-4.75; 8. Harrison Taylor, Unioto, 15-7; 9. Logan Chamberlin, Zane Trace, 15-2.25; 10.
RJ Page, Paint Valley, 13-7.50; 11. Wyatt Park, Paint Valley, 13-5.50.

Shot Put -- 1. Walt Petzel, Zane Trace, 51-1.50; 2. Ryan Spencer., Unioto, 49-1; 3. Trevor Detillion, Unioto, 46-7.50;
4. Noah Daniels, Southeastern, 43-3.75; 5. Justin Hudnell, Zane Trace, 40-10.75; 6. Riley Markko, Paint Valley,
40-4.50; 7. Ethan Hurtt, Adena, 39-6; 8. Deshawn Davis, Paint Valley, 35-7; 9. David Grim, Southeastern, 35-4; 10.
Greg Newland, Adena, 32-4.25; 11. Brandon Seymour, Huntington, 28-6; 12. Cory Hollis, Huntington, 18-10.50.

High Jump -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 6-0; 2. David Shoemaker, Huntington, 6-0; 3. Brody Anderson, Adena,
5-8; 4T. Stoney Atwood, Southeastern, 5-6; T. Alex True, Unioto, 5-6.

Pole Vault -- 1. Logan Chaney, Huntington, 13-6; 2. Max Putnam, Adena, 10-6; 3. Craig Smith, Southeastern, 10-6; 4.
Stoney Atwood, Southeastern, 10-6; 5. Harrison Taylor, Unioto, 9-6; 6. Alex Copland, Huntington, 9-0.

3200-M Relay -- 1. Unioto (A), 8:54.90 (David Magda, Jesse Greisheimer, Ethan Richter, Brenson Zambarrano); 2.
Zane Trace (A), 9:03.10 (Mark Scott, William McWhorter, Nick Gucwa, Cory Miles); 3. Adena (A), 9:23.80 (Isaac
Thomas, David Bakenhaster, Nathaniel Lamb, Grant Cory); 4. Paint Valley (A), 9:31.10 (Riley Markko, Casey Davis,
Quinten Sparks, Casey Williams); 5. Southeastern (A), 11:38.70 (CJ Rapp, Corbet Cartee, Logan Brownfield, Alex
Hartman).

110-M Hurdles -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 16.10; 2. Fletcher Anderson, Adena, 16.50; 3. Landon Zambarrano,
Unioto, 17.00; 4. Eric Holton, Southeastern, 17.40; 5. Kent Dunn, Southeastern, 17.70; 6. Michael Sites, Zane Trace,
18.50; 7. Harrison Taylor, Unioto, 20.00; 8. Taylor Freeman, Adena, 25.20.

100-M Dash -- 1. Tony Hatfield, Paint Valley, 11.80; 2. Luke Sinclair, Unioto, 11.90; 3. Cale Free, Adena, 12.10; 4.
Calob Thatcher, Adena, 12.50; 5. Brandon Smith, Southeastern, 12.50; 6. Josh Jones, Unioto, 12.60; 7. Devon
Benson, Zane Trace, 12.70; 8T. Levi Kelly, Huntington, 12.80; T. Cedrick Lansing, Southeastern, 12.80; 10. Trevor
Howard, Zane Trace, 13.00; 11. Tyler Mathews, Paint Valley, 14.40; 12. Austin Barker, Huntington, 31.50.

800-M Relay -- 1. Unioto (A), 1:35.90 (Luke Sinclair, Landon Zambarrano, Dillan Binegar, Eric Tatman); 2. Adena (A),
1:36.40 (Calob Thatcher, Michael Bryant, David Bakenhaster, Tyrell Pettiford); 3. Southeastern (A), 1:40.70 (Brandon
Smith, Gage Hurles, Stoney Atwood, Craig Smith); 4. Paint Valley (A), 1:42.00 (Tony Hatfield, Zach Richardson, Cody
Bryan, Ethan Wagner); 5. Huntington (A), 1:42.70 (Thomas Calton, Levi Kelly, Austin Barker, David Shoemaker); 6.
Zane Trace (A), 1:43.80.

1600-M Run -- 1. Brenson Zambarrano, Unioto, 4:40.10; 2. Cory Miles, Zane Trace, 4:41.70; 3. Jesse Greisheimer,
Unioto, 4:52.60; 4. William McWhorter, Zane Trace, 4:54.60; 5. Elijah Shanks, Huntington, 4:55.30; 6. Grant Cory,
Adena, 5:09.90; 7. Alex Hartman, Southeastern, 6:15.80.

400-M Relay -- 1. Adena (A), 46.70 (Calob Thatcher, Tyrell Pettiford, Garrett Glandon, Michael Bryant); 2. Huntington
(A), 46.90 (Logan Chaney, Thomas Calton, Levi Kelly, David Shoemaker); 3. Southeastern (A), 47.30 (Brandon
Smith, Gage Hurles, Stoney Atwood, Eric Holton); 4. Zane Trace (A), 50.00 (Coleton Lytle, Devon Benson, Trevor
Howard, Noah Beatty); 5. Paint Valley (A), 53.90 (Chris Spears, Deshawn Davis, RJ Page, Wyatt Park).

400-M Dash -- 1. Eric Tatman, Unioto, 53.60; 2. David Magda, Unioto, 54.50; 3. Isaac Thomas, Adena, 54.60; 4.
Adam Bales, Paint Valley, 59.50; 5. Tyler Carroll, Southeastern, 1:02.10; 6. Alex Copland, Huntington, 1:04.30; 7.
Trevor Vogel, Zane Trace, 1:05.20; 8. Noah Beatty, Zane Trace, 1:05.90; 9. Brandon Sublett, Huntington, 1:10.40.

300-M Hurdles -- 1. Landon Zambarrano, Unioto, 42.70; 2. Nate Newman, Zane Trace, 42.70; 3. Fletcher Anderson,
Adena, 44.50; 4. Eric Holton, Southeastern, 45.80; 5. Kent Dunn, Southeastern, 47.30; 6. Logan Chamberlin, Zane
Trace, 48.40; 7. Harrison Taylor, Unioto, 48.70; 8. Casey Davis, Paint Valley, 50.90; 9. Taylor Freeman, Adena, 53.60.

800-M Run -- 1. Brenson Zambarrano, Unioto, 2:04.40; 2. Ethan Richter, Unioto, 2:04.90; 3. Cory Miles, Zane Trace,
2:08.70; 4. Riley Markko, Paint Valley, 2:16.00; 5. Elijah Shanks, Huntington, 2:16.90; 6. Grant Cory, Adena, 2:18.60;
7. Casey Williams, Paint Valley, 2:20.90.

200-M Dash -- 1. Tyrell Pettiford, Adena, 24.00; 2. Luke Sinclair, Unioto, 24.10; 3. Eric Tatman, Unioto, 25.30; 4.
Calob Thatcher, Adena, 25.40; 5. Gage Hurles, Southeastern, 26.00; 6. Devon Benson, Zane Trace, 26.00; 7. Ethan
Wagner, Paint Valley, 26.20; 8. Trevor Howard, Zane Trace, 26.80; 9. Tyler Carroll, Southeastern, 27.30; 10. RJ
Page, Paint Valley, 29.90; 11. Brandon Sublett, Huntington, 30.40; 12. Logan Leasure, Huntington, 30.50.

3200-M Run -- 1. David Magda, Unioto, 10:32.80; 2. Jesse Greisheimer, Unioto, 10:49.40; 3. Nick Gucwa, Zane Trace,
11:26.90; 4. Eli Branson, Zane Trace, 11:44.60; 5. Grant Cory, Adena, 12:02.10; 6. Austin Chapman, Paint Valley,
12:10.00.

1600-M Relay -- 1. Adena (A), 3:41.30 (David Bakenhaster, Fletcher Anderson, Isaac Thomas, Tyrell Pettiford); 2.
Unioto (A), 3:47.80; 3. Huntington (A), 3:51.70; 4. Paint Valley (A), 4:04.70; 5. Zane Trace (A), 4:19.00.