2012 Ross County Meet at Adena
05/02/12                       Women's Track & Field Meet Results

           ROSS COUNTY MEET           AT  ADENA                      05/01/12

                Medalist: Layne Beasley & Jackie Kellough; Huntington

TEAM SCORING - Zane Trace 139; Unioto 132; Huntington 83; Paint Valley 67; Southeastern
54; Adena 42.

Discus -- 1. Taylor Baker, Paint Valley, 129-0 (NEW MEET RECORD!); 2. Jamie Hyden, Unioto,
98-4; 3. Cassandra Lauerman, Paint Valley, 81-3; 4. Rachel Beery, Huntington, 79-0; 5. Audrey Hoey,
Zane Trace, 71-9; 6. Sarah Merk, Adena, 64-6.

Long Jump -- 1. Andrea Poehler, Adena, 14-8.25; 2. Morgan Crabtree, Zane Trace, 13-9.50; 3. Layne
Beasley, Huntington, 13-2.50; 4. Mekhia Flintroy, Unioto, 13-1; 5. Faith Davis, Paint Valley, 13-0; 6.
Kamren Bobb, Paint Valley, 12-8.25.

Shot Put -- 1. Jamie Hyden, Unioto, 38-1; 2. Audrey Hoey, Zane Trace, 28-6; 3. Amber Lewis, Paint
Valley, 28-4.75; 4. Katelyn Davis, Huntington, 27-2.50; 5. Kendia Young, Southeastern, 26-10.50; 6.
Desirae Harris, Huntington, 25-10.

High Jump -- 1. Kendall Reader, Huntington, 4-10; 2. Maleah Calhoun, Zane Trace, 4-10; 3. Sarah
Johnson, Unioto, 4-10; 4. Jackie Kellough, Huntington, 4-8; 5. Merrilee Dresbach, Southeastern, 4-8; 6.
Kelsey Lauchbaum, Southeastern, 4-6.

Pole Vault -- 1. Rachel Hutton, Zane Trace, 10-0 (NEW MEET RECORD!); 2. Laci Stanforth, Paint
Valley, 7-6; 3. Whitney Bellomy, Zane Trace, 7-6; 4. McKenzie Arledge, Southeastern, 7-6.

3200-M Relay -- 1. Zane Trace (A), 10:37.40 (Emily Joose, Cecelia Wallace, Emily Joose, Kim Wolfe);
2. Paint Valley (A), 10:39.80 (Taylor Baker, Stephanie Stout, Desirae Knisley, Charlene Stout); 3. Unioto
(A), 11:11.90 (Kela Harkins, Julia Hacker, Andrea Alcorn, Molli Waller); 4. Huntington (A), 12:28.90
(Kristin Uhrig, Taylie Waldron, Rachel Beery, Hannah Machevsky); 5. Southeastern (A), 12:43.10
(Taylor Miles, Brittany Campbell, Logan Goebel, Erica Hayes); 6. Adena (A), 13:56.80 (Sarah Merk,
Morgan Newberry, Megan Newberry, Kyley Wood).

100-M Hurdles -- 1. Jackie Kellough, Huntington, 18.10; 2. Morgan Crabtree, Zane Trace, 18.80; 3.
Kendall Reader, Huntington, 20.00; 4. Kelsey Lauchbaum, Southeastern, 20.90; 5. Carrie Vanderpool,
Unioto, 20.90; 6. Makaya Shoemaker, Paint Valley, 22.60.

100-M Dash -- 1. Layne Beasley, Huntington, 13.50; 2. Vivian Thai, Unioto, 13.60; 3. Courtney
Campbell, Southeastern, 14.00; 4. Briana Poehler, Adena, 14.20; 5. Sydney Hodge, Paint Valley, 14.40;
6. Kennedi Alley, Zane Trace, 14.50.

800-M Relay -- 1. Unioto (A), 1:56.20 (Vivian Thai, Madisen Goshorn, Kayla Knisely, Sarah Johnson);
2. Southeastern (A), 1:56.80 (McKenzie Arledge, Courtney Campbell, Emily Dresbach, Courtney
Campbell); 3. Zane Trace (A), 2:06.50 (Morgan Crabtree, Jordan Harrington, Brittany Whaley, Kennedi
Alley); 4. Paint Valley (A), 2:10.30 (Sydney Hodge, Courtney Bethel, Brenna Wise, Courtney Alexander).

1600-M Run -- 1. Emily Joose, Zane Trace, 5:44.20; 2. Kela Harkins, Unioto, 5:50.60; 3. Julia Hacker,
Unioto, 5:54.40; 4. Gracie Joosse, Zane Trace, 6:43.50; 5. Taylor Miles, Southeastern, 7:03.20; 6.
Brittany Campbell, Southeastern, 7:05.10.

400-M Relay -- 1. Unioto (A), 53.80 (Vivian Thai, Madisen Goshorn, Kayla Knisely, Sarah Johnson); 2.
Adena (A), 55.70 (Hannah Bakenhaster, Alexis Hart, Andrea Poehler, Briana Poehler); 3. Southeastern
(A), 55.90 (Brooke Mercer, Emily Dresbach, Merrilee Dresbach, Courtney Campbell); 4. Zane Trace
(A), 56.30 (Morgan Crabtree, Brittany Whaley, Kennedi Alley, Rachel Hutton); 5. Huntington (A),
1:02.60 (Kendall Reader, McKenzie Parker, Hannah Machevsky, Katelyn Davis); 6. Paint Valley (A),
1:06.40 (Miranda Keller, Kristen Dotson, Courtney Alexander, Brenna Wise).

400-M Dash -- 1. Cecelia Wallace, Zane Trace, 1:05.00; 2. Andrea Poehler, Adena, 1:07.70; 3. Kim
Wolfe, Zane Trace, 1:07.80; 4. McKenzie Arledge, Southeastern, 1:11.90; 5. Kyley Wood, Adena,
1:12.90; 6. Taylor Dolan, Paint Valley, 1:18.80.

300-M Hurdles -- 1. Jackie Kellough, Huntington, 53.80; 2. Carrie Vanderpool, Unioto, 55.70; 3. Faith
Davis, Paint Valley, 59.60; 4. Sydney Johnson, Zane Trace, 1:00.80; 5. Kassi Henness, Adena, 1:02.00;
6. Gracie Joosse, Zane Trace, 1:03.80.

800-M Run -- 1. Jessica Proehl, Zane Trace, 2:29.20; 2. Kela Harkins, Unioto, 2:32.30; 3. Julia Hacker,
Unioto, 2:36.30; 4. Cecelia Wallace, Zane Trace, 2:39.40; 5. Emily Dresbach, Southeastern, 2:47.30; 6.
Kaitlyn Mitten, Adena, 2:56.30.

200-M Dash -- 1. Vivian Thai, Unioto, 27.80; 2. Layne Beasley, Huntington, 28.20; 3. Brittany
Campbell, Southeastern, 28.40; 4. Briana Poehler, Adena, 28.60; 5. Sydney Hodge, Paint Valley, 29.20;
6. Kim Wolfe, Zane Trace, 29.40.

3200-M Run -- 1. Eva Bugg, Zane Trace, 13:13.30; 2. Andrea Alcorn, Unioto, 14:21.40; 3. Molli
Waller, Unioto, 14:27.40; 4. Kristin Uhrig, Huntington, 14:40.30; 5. Stephanie Glass, Zane Trace,
16:10.00.

1600-M Relay -- 1. Paint Valley (A), 4:21.70 (Taylor Baker, Stephanie Stout, Kamren Bobb, Charlene
Stout); 2. Unioto (A), 4:28.20 (Madisen Goshorn, Kayla Knisely, Sarah Johnson, Kela Harkins); 3. Zane
Trace (A), 4:38.20 (Cecelia Wallace, Jessica Proehl, Gracie Joosse, Eva Bugg); 4. Southeastern (A),
4:56.70 (Emily Dresbach, McKenzie Arledge, Hope Skeens, Brooke Mercer); 5. Adena (A), 5:06.30
(Hannah Bakenhaster, Kaitlyn Mitten, Alexis Hart, Kyley Wood).

05/02/12                       Men's Track & Field Meet Results

           ROSS COUNTY MEET           AT  ADENA                      05/01/12

                 
  Medalist: Walker Liston, Unioto

TEAM SCORING - Unioto 152; Zane Trace 93; Southeastern 90.50; Adena 79.50; Huntington
56; Paint Valley 52.

Discus -- 1. Kyle Dunn, Southeastern, 148-9; 2. Trevor Detillion, Unioto, 146-5; 3. Walt Petzel, Zane
Trace, 135-3; 4. Jarrod Cyrus, Adena, 135-1; 5. Dylan Fewster, Paint Valley, 130-8; 6. DeVante
Nesbitt, Adena, 129-8.

Long Jump -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 18-10.25; 2. Jordan Call, Adena, 18-9.25; 3. Jacob
Eldridge., Unioto, 18-9; 4. David Shoemaker, Huntington, 17-4.25; 5. David Bakenhaster, Adena,
17-3.25; 6. Dez Perkins, Southeastern, 17-1.

Shot Put -- 1. Kyle Dunn, Southeastern, 46-9.75; 2. Trevor Detillion, Unioto, 46-5; 3. Walt Petzel, Zane
Trace, 46-3; 4. Dylan Fewster, Paint Valley, 43-8.50; 5. Jarrod Cyrus, Adena, 42-3.50; 6. DeVante
Nesbitt, Adena, 41-6.

High Jump -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 5-10; 2. David Shoemaker, Huntington, 5-10; 3. Jacob
Eldridge., Unioto, 5-10; 4. Stoney Atwood, Southeastern, 5-8; 5. Conner Smith, Zane Trace, 5-8; 6T.
Brody Anderson, Adena, 5-6; T. Brandon Smith, Southeastern, 5-6.

Pole Vault -- 1. Logan Chaney, Huntington, 13-6; 2. Austin Davis, Zane Trace, 11-6; 3. Stoney Atwood,
Southeastern, 11-0; 4. Craig Smith, Southeastern, 10-6; 5. Alex Copland, Huntington, 10-6; 6. Max
Putnam, Adena, 10-0.

3200-M Relay -- 1. Unioto (A), 9:00.00 (Noah Elliott, Eric Tatman, Jeremy Sandusky, Anthony
Edwards); 2. Huntington (A), 9:22.20 (Elijah Shanks, Thomas Calton, Cody Gleason, Luke Hocker); 3.
Paint Valley (A), 9:47.80; 4. Zane Trace (A), 10:07.40 (John Barrelett, Nick Gucwa, Alec Graves, Matt
McKinnis); 5. Adena (A), 10:17.60 (Dirk Chaney, Grant Cory, EJ Giles, Mike Crispin); 6. Southeastern
(A), 10:18.00 (Andre Barnhart, Luke Cartee, Alex Byrd, Corbet Cartee).

110-M Hurdles -- 1. Fletcher Anderson, Adena, 16.60; 2. Jacob Eldridge., Unioto, 16.80; 3. Landon
Zambarrano, Unioto, 17.40; 4. John Simmons, Southeastern, 18.50; 5. Michael Sites, Zane Trace, 18.80;
6. Taylor Freeman, Adena, 19.00.

100-M Dash -- 1. Steven Hall, Southeastern, 11.30; 2. Walker Liston, Unioto, 11.50; 3. Anthony Morell,
Paint Valley, 11.80; 4T. Dylan Myles, Southeastern, 12.00; T. Jon McVey, Zane Trace, 12.00; 6. Luke
Sinclair, Unioto, 12.10.

800-M Relay -- 1. Southeastern (A), 1:34.30 (Craig Smith, Dylan Miles, Dez Perkins, Steven Hall); 2.
Unioto (A), 1:34.30 (Walker Liston, Luke Sinclair, Eric Tatman, Chad Taborn); 3. Adena (A), 1:34.30
(Ryan Kellough, Tyrell Pettiford, Michael Bryant, Jordan Call); 4. Zane Trace (A), 1:36.60 (Bobby
Cowman, Nate Newman, Nate Gibson, Jon McVey); 5. Huntington (A), 1:56.50 (Alex Copland, Dylan
Amole, Josh Tuck, Cody Gleason).

1600-M Run -- 1. Ethan Richter, Unioto, 4:38.50; 2. Cory Miles, Zane Trace, 4:53.50; 3. Jeremy
Sandusky, Unioto, 4:54.60; 4. Elijah Shanks, Huntington, 5:09.00; 5. Quinten Sparks, Paint Valley,
5:21.90; 6. Grant Cory, Adena, 5:25.50.

400-M Relay -- 1. Southeastern (A), 45.70 (Dez Perkins, Brandon Smith, Stoney Atwood, Steven Hall);
2. Adena (A), 45.80 (Ryan Kellough, Tyrell Pettiford, Michael Bryant, Jordan Call); 3. Zane Trace (A),
46.90 (Bobby Cowman, Jon McVey, Nate Gibson, Jon McVey); 4. Unioto (A), 47.00 (Landon
Zambarrano, Luke Sinclair, Tommy Fallow, Chad Taborn); 5. Huntington (A), 47.40 (Logan Chaney,
Luke Hocker, Thomas Calton, David Shoemaker); 6. Paint Valley (A), 53.40 (Casey Davis, Deshawn
Davis, Rusty Caplinger, Deshawn Davis).

400-M Dash -- 1. Walker Liston, Unioto, 52.80; 2. Ryan Kellough, Adena, 54.20; 3. Ki Pulliam, Paint
Valley, 54.30; 4. Brenson Zambarrano, Unioto, 54.50; 5. David Bakenhaster, Adena, 54.90; 6. Craig
Smith, Southeastern, 55.00.

300-M Hurdles -- 1. Fletcher Anderson, Adena, 43.70; 2. Anthony Morell, Paint Valley, 44.20; 3.
Landon Zambarrano, Unioto, 44.30; 4. Jacob Eldridge., Unioto, 45.30; 5. Kwame Owusu-Boateng,
Zane Trace, 45.30; 6. Elijah Shanks, Huntington, 45.80.

800-M Run -- 1. Luke Hocker, Huntington, 2:03.40; 2. Daniel Gardner, Paint Valley, 2:04.80; 3. Daniel
Alcorn, Unioto, 2:09.40; 4. Riley Markko, Paint Valley, 2:10.80; 5. Cory Miles, Zane Trace, 2:14.60; 6.
Jeremy Sandusky, Unioto, 2:14.70.

200-M Dash -- 1. Steven Hall, Southeastern, 22.00 (NEW MEET RECORD!); 2. Walker Liston,
Unioto, 22.80; 3T. Nate Gibson, Zane Trace, 23.60; T. Jon McVey, Zane Trace, 23.60; 5. Dez Perkins,
Southeastern, 23.70; 6. Thomas Calton, Huntington, 24.10.

3200-M Run -- 1. Anthony Edwards, Unioto, 11:00.50; 2. Cory Miles, Zane Trace, 11:32.20; 3. Alex
Wynn, Unioto, 11:50.00; 4. Andre Barnhart, Southeastern, 12:20.20; 5. Grant Cory, Adena, 12:22.70; 6.
Alex Byrd, Southeastern, 12:49.30.

1600-M Relay -- 1. Adena (A), 3:42.00 (David Bakenhaster, Tyrell Pettiford, Ryan Kellough, Michael
Bryant); 2. Unioto (A), 3:46.30 (Daniel Alcorn, Brenson Zambarrano, Tommy Fallow, Trevor Detillion);
3. Paint Valley (A), 3:55.60 (Zach Richardson, Riley Markko, Ki Pulliam, Daniel Gardner); 4. Huntington
(A), 3:59.20 (Elijah Shanks, Thomas Calton, Alex Copland, Luke Hocker); 5. Zane Trace (A), 4:00.80
(Conner Smith, Matt McKinnis, Bobby Cowman, Cory Miles); 6. Southeastern (A), 4:19.90 (Brandon
Smith, Joel Benson, Logan Brownfield, Kyle Dunn).
www.svcsportszone.com