2012 Fairweather Relays
03/24/12                       Men's Track & Field Meet Results

Fairweather Relays         AT  CHILLICOTHE

TEAM SCORING - St. Francis Desales 118; Teays Valley 78; Waverly 69; Chillicothe 65; Circleville
56;
Paint Valley 46; Harvest Preparatory 26.

Discus Relay -- 1. Teays Valley, 371-3 (Clinton Stamper, Clayton Seymour, Ryan Spencer, ); 2.
Circleville, 349-0 (Jarod Topping, Dakota Farmer, Jeff Archer, ); 3. St. Francis Desales, 348-5 (David
Brooks-Dandridg, Cameron Stewart, Jhas Corbitt, ); 4. Waverly, 334-6 (Sam Hensley, Brock Davis,
Dylan Dyke, ); 5. Chillicothe (B), 330-11 (Noah Valentine, Jayson Howard, Josh Garrett, ); 6. Paint
Valley, 291-1 (Deshawn Davis, Dylan Fewster, Zac Conn, ); 7. Chillicothe (A), 170-0 (Kris
Zimmerman, Michael Allen, , ).

High Jump Relay -- 1. St. Francis Desales, 16-9 (Eric McKinney, Melsop, A Garrett, ); 2. Waverly,
11-0 (Amin Gilbert, Brock Davis, Alex Brown, ); 3. Chillicothe, 5-6 (Marcus Dunn, Carl Harris, Ben
Haller, ); 4. Teays Valley, 5-3 (Ty Brown, Brandon O'Linn, Andrew Looney, ).

Long Jump Relay -- 1. St. Francis Desales, 55-8.50 ( Sparks, Josh Vancuyk, Melsop, ); 2. Chillicothe
(A), 53-3.75 (Luke Barnes, Trevan. Pennington, Julius Lee, ); 3. Circleville, 51-6.25 (Joel Karr,
Solomon Williams, David Seitz, ); 4. Teays Valley, 50-0.50 (Ty Brown, Derrick Taylor, Brandon
O'Linn, ); 5. Waverly, 47-6.25 (Alex Brown, Amin Gilbert, Ted Tickle, ); 6. Chillicothe (B), 47-5.75
(Steve Bayless, Carl Harris, Dalton Bettendorf, ); 7. Paint Valley, 42-11.75 (Wyatt Park, Ki Pulliam,
Jeremy Green, ).

Pole Vault Relay -- 1. Circleville, 29-0 (Nate Smith, Tommy Meinert, David Seitz, ); 2. Teays Valley,
15-6 (Chris Hemming, Dakota Cornett, Thomas Loy, ); 3. Chillicothe, 8-0 (Kevin Martin, Max
Barnhart, Amen An, ); 4. Paint Valley, 7-0 (Rusty Caplinger, , , ).

Shot Put Relay -- 1. Waverly, 129-7 (Dylan Dyke, Otto Jarvis, Tyler Kirby, ); 2. St. Francis Desales,
127-5 (David Brooks-Dandridg, Cameron Stewart, Jhas Corbitt, ); 3. Teays Valley, 112-6.50 (Clayton
Seymour, Ryan Spencer, Jonathan Arnold, ); 4. Circleville, 109-6 (Dakota Farmer, Austin Parsons,
Jarod Topping, ); 5. Chillicothe (A), 107-9.50 (Josh Garrett, Jayson Howard, Noah Valentine, ); 6.
Paint Valley, 107-5 (Zac Conn, Deshawn Davis, Dylan Fewster, ); 7. Chillicothe (B), 91-9 (Kris
Zimmerman, Marcos Clemmons, Michael Allen, ).

6400-M Relay -- 1. St. Francis Desales (A), 20:52.70 ( Howard, Acquista, Lawson, T West); 2. Teays
Valley, 20:55.60 (Connor Hughes, Zach Butler, Andrew Looney, Jacob Richards); 3. St. Francis
Desales (B), 22:30.00 ( Bennett, Jacob Eubanks, Mark Omler, Dylan Griffin); 4. Paint Valley, 22:31.00
(Daniel Gardner, Quinten Sparks, Casey Davis, Ethan Wagoner).

400-M Relay -- 1. St. Francis Desales, 45.20 (A Garrett, DeGraffinwood, Caldwell, Kanu); 2. Waverly,
47.70 (Devon Pixley, Chris Wiget, Amin Gilbert, Paul Rickards); 3. Circleville, 47.90 (Solomon
Williams, Nate Smith, Joel Karr, Matt Branham); 4. Teays Valley, 49.10 (Dakota Cornett, Ty Brown,
Malik Holmes, Derrick Taylor); 5. Chillicothe, 50.00 (Carl Harris, Luke Barnes, Trevan. Pennington,
Willie Johnson); 6. Paint Valley, 53.40 (Harrison Herman, Deshawn Davis, Wyatt Park, Dylan Fewster).

Shuttle Hurdle -- 1. St. Francis Desales, 1:06.90 (R West, Polk, Martin, Acquista); 2. Waverly, 1:08.20
(Ted Tickle, Dylan Stulley, Paul Rickards, Alex Brown); 3. Circleville, 1:09.00 (Nate Smith, Charlie
Peppers, Nate Keller, Andy Justice).

Middl Distance Relay -- 1. St. Francis Desales, 2:42.30 (R West, A Garrett, Melsop, Sanders); 2.
Harvest Preparatory, 2:49.70 (RJ Johnson, Anthony Ford, Gideon Woodson-Levey, William Gray); 3.
Paint Valley, 2:53.00; 4. Teays Valley, 3:02.80 (Marshall Dye, Noah Snyder, Brandon O'Linn, Travis
Holbrook); 5. Waverly, 3:15.20 (Tyler Perkins, Brian Clark, Tyler Williams, Tracey Wolford).

3200-M Relay -- 1. Chillicothe, 8:49.90 (Ryan Mathis, Jacob Sharfetter, Ben Haller, Dalton Bettendorf);
2. St. Francis Desales (A), 9:13.70 (T West, Acquista, Lawson, Howard); 3. Waverly, 9:25.10 (Daniel
Evory, Beau Barley, Jeff McCambridge, Brock Davis); 4. St. Francis Desales (B), 10:02.40 ( Caldwell,
Jacob Eubanks, Polk, Mark Omler); 5. Teays Valley, 10:16.10 (Zach Butler, Aaron Fox, Ian Kusner,
Joey Cook).

Sprint Medley -- 1. Harvest Preparatory, 1:45.70 (RJ Johnson, Anthony Ford, Gideon
Woodson-Levey, Mathew Austin); 2. St. Francis Desales, 1:46.50 ( DeGraffinwood, Caldwell, Kanu,
Sparks); 3. Chillicothe, 1:47.00 (Carl Harris, Willie Johnson, Julius Lee, Trevan. Pennington); 4.
Circleville, 1:50.90 (Joel Karr, Matt Branham, Connor Zingarelli, Andy Justice); 5. Paint Valley, 1:54.50
(Ki Pulliam, Rusty Caplinger, Ethan Wagoner, Harrison Herman); 6. Teays Valley, 1:57.10 (Caleb
Welch, Seth Edstrom, Noah Snyder, Travis Holbrook); 7. Waverly, 2:01.40 (RJ Perkins, Brian Clark,
Mark Clark, Dylan Stulley).

800-M Relay -- 1. St. Francis Desales, 1:34.40 (R West, A Garrett, DeGraffinwood, Sanders); 2.
Teays Valley, 1:39.00 (Chris Hemming, Ty Brown, Dakota Cornett, Derrick Taylor); 3. Circleville,
1:40.00 (Solomon Williams, Charlie Peppers, Matt Branham, Joel Karr); 4. Waverly, 1:40.80 (Devon
Pixley, Chris Wiget, Amin Gilbert, Kyle Browne); 5. Paint Valley, 1:45.20 (Zach Richardson, Ethan
Wagoner, Jeremy Green, Ki Pulliam); 6. Chillicothe, 1:47.20 (Willie Johnson, Kevin Martin, Jonathan
Brown, Luke Barnes).

Distance Medley -- 1. Chillicothe, 11:56.40 (Ryan Mathis, Dalton Bettendorf, Jacob Sharfetter, Ben
Haller); 2. St. Francis Desales (A), 12:29.30 ( Bennett, Martin, Lawson, Howard); 3. Paint Valley,
12:36.30 (Zach Richardson, Casey Davis, Quinten Sparks, Daniel Gardner); 4. Teays Valley, 12:51.80
(Andrew Looney, Dallas Lindeman, Jacob Richards, Thomas Loy); 5. Circleville, 12:54.80 (Connor
Zingarelli, Nate Keller, Greg Zingerelli, Ethan Warner); 6. St. Francis Desales (B), 13:34.00 ( Polk,
Jacob Eubanks, Mark Omler, Dylan Griffin); 7. Waverly, 14:03.90.

1600-M Relay -- 1. St. Francis Desales, 3:46.20 ( Sanders, Josh Vancuyk, R West, T West); 2.
Harvest Preparatory, 3:48.00 (Gideon Woodson-Levey, Mathew Austin, William Gray, RJ Johnson); 3.
Waverly, 3:53.00 (Paul Rickards, Ted Tickle, Daniel Evory, Kyle Browne); 4. Teays Valley, 4:00.40
(Chris Hemming, Malik Holmes, Dakota Cornett, Connor Hughes); 5. Chillicothe, 4:15.60 (Julius Lee,
Amen An, Lander Zook, Arioch Parker); 6. Paint Valley, 4:45.40 (Zach Richardson, Casey Davis, Ethan
Wagoner, Zac Conn).

GIRLS

TEAM SCORING - St. Francis Desales 99; Circleville 97; Chillicothe 86; Logan 80; Teays Valley 62;
Waverly 43;
Paint Valley 40.

Discus Relay -- 1. Chillicothe, 281-0 (Sheyanne Helton, Alyssa Oates, Jesse Pentecost, ); 2. St. Francis
Desales, 274-5 (Taeshawn Smith, Sophia Nnadi, Jennifer Barrett, ); 3. Paint Valley, 265-5 (Taylor
Baker, Cassandra Lauerman, Courtney Bethel, ); 4. Waverly, 226-9 (Elizabeth Fisher, Taylor Rickey,
Christina Reiter, ); 5. Logan, 206-6 (Abby Rose, Ambir Myers, Carley Neal, ); 6. Teays Valley, 186-10
(Lindsie Cornell, Taylor Richards, Amanda Duncan, ); 7. Circleville, 182-9 (Jaelah Harris, Sherri Burns,
Maria Colburn, ).

High Jump Relay -- 1. Chillicothe, 14-10 (Kylie Bethel, Audra Metzler, Elaine Wilson, ); 2. Logan, 13-2
(Jessica Dicken, Chloe Dietzel, Alexis Snyder, ); 3. St. Francis Desales, 9-4 (Simone Douglas, Jennifer
Barrett, Leah Selmek, ); 4. Teays Valley, 8-11 (Shelby Eing, Magee Sprague, Allison Livingston, ); 5.
Circleville, 4-6 (Sherri Burns, , , ).

Long Jump Relay -- 1. Logan, 41-6 (Grace Seibel, Niki Stimmel, Jill Switzer, ); 2. Circleville, 39-10.50
(Monica Winter, Michelle Snow, Lindsay Wellington, ); 3. Paint Valley, 38-0.50 (Desirae Knisley, Faith
Davis, Serena Gale, ); 4. Chillicothe, 37-5.50 (Emily Carl, Racheal Conaway, Audra Metzler, ); 5. Teays
Valley, 37-4.50 (Denise Taylor, Lizz Stevens, Ashley Fortner, ); 6. St. Francis Desales, 36-7 (Javean
Douglas, Jennifer Barrett, , Sierra Desiderio); 7. Waverly, 30-0.75 (Brooke Stewart, Shelby. Gaines,
Erica Turner, ).

Pole Vault Relay -- 1. Logan, 20-0 (Jill Switzer, Jessie Tirpak, Grace Seibel, ); 2. Circleville, 15-6
(Lauren Garcia, Kendra Dray, Hannah Johnson, ); 3. Chillicothe (A), 15-6 (Claire Corzine, Corinne
Patino, Savannah Bonner, ); 4. Chillicothe (B), 6-0 (Emily Gray., , , ).

Shotput Relay -- 1. St. Francis Desales, 99-7 (Taeshawn Smith, Sophia Nnadi, Javean Douglas, ); 2.
Chillicothe, 95-5.75 (Alyssa Oates, Jesse Pentecost, Megan Conrad, ); 3. Waverly, 79-4 (Lauren
Rhoads, Taylor Rickey, Jennifer Prewitt, ); 4. Circleville, 70-10 (Jaelah Harris, Maria Colburn, Sherri
Burns, ); 5. Teays Valley, 70-1 (Taylor Richards, Amanda Duncan, Lindsie Cornell, ); 6. Paint Valley,
59-8.50 (Taylor Baker, Cassandra Lauerman, , ); 7. Logan, 52-10.75 (Abby Rose, Ambir Myers, Amy
Cox, ).

6400-M Relay -- 1. Teays Valley, 24:08.20 (Molly Jordan, Mariah Hicks, Sara Toskin, Lora Overholt);
2. Circleville, 25:17.10 (Julie Richards, Rebekah Branham, Lea Craig, Jenna Listen); 3. St. Francis
Desales, 25:30.00 (Amy Shockling, Erica Davis, Michelle Seiffert, Kara Hoying); 4. Waverly, 25:51.80
(Emily Maple, Becky Deacon, Shana Parker, Maddie McCallister); 5. Logan, 28:33.40 (Mikala Rooker,
Olivia Montgomery-Chor, Kristen Harden, Emily Starlin); 6. Chillicothe, 28:56.90 (Megan Sparks,
Kassie Stewart, Elyse Black, Casaundra Parker); 7. Paint Valley, 32:01.00 (Hanna Stitt, Chrissy
Morrison, Courtney Bethel, Stephanie Stout).

400-M Relay -- 1. Chillicothe, 51.90 (Emilie Kemper, Corinne Patino, Elaine Wilson, Megan Osborne);
2. St. Francis Desales, 52.30 (Sierra Merliano, Leah Selmek, Kristen Faulkner, Ashli Pope); 3.
Circleville, 54.20 (Lauren Fox, Michelle Snow, Lindsay Wellington, Mariah Mathews); 4. Logan, 55.30
(Jessica Dicken, Jill Switzer, Chloe Dietzel, Niki Stimmel); 5. Paint Valley, 58.40 (Sydney Hodge,
Kamren Bobb, Faith Davis, Serena Gale); 6. Waverly, 59.00 (Jordyn Corcoran, Brooklyn New, Skye
Szoke, Mariah Hamrick); 7. Teays Valley, 1:04.10 (Courtney Cain, Emily Breech, Ashley Fortner, Arlie
Zimmerman).

Shuttle hurdle -- 1. St. Francis Desales, 1:16.50 (Kataya Barrett, Paige Gastaldo, Maria D'Andrea,
Sabrina Olmstead); 2. Logan, 1:16.80 (Tabitha Bigham, Sydney Hunter, Jordon Dicken, Britany
Smathers); 3. Chillicothe, 1:17.50 (Paige Lanning, Katy Robinson, Daesha Patterson, Savannah Bonner);
4. Circleville, 1:19.00 (Destany Sawyer, Shylea Gothard, Kourtnie Campfield, Lindsay Wellington); 5.
Waverly, 1:20.20 (Kayley Moraleja, Natasha Walls, Emily Blum, Brooke Stewart); 6. Teays Valley,
1:20.90 (Katie Eckel, Emily Evans, Chantell Hipwell, Shelby Eing).

Mid Distance Relay -- 1. St. Francis Desales, 3:29.40 (Rachel Lartey, Mallory Mitchell, Daysha Love,
Kiana Wade); 2. Teays Valley, 3:31.80 (Sienna Titler, Emily McClure, Arlie Zimmerman, Karina
Overholt); 3. Circleville, 3:40.80; 4. Waverly, 3:52.20 (Tristan Woodard, Bailey Patrick, Lauren
Hoffman, Jordyn Corcoran); 5. Chillicothe, 3:52.30; 6. Logan, 3:54.20; 7. Paint Valley, 3:55.00
(Makaya Shoemaker, Taylor Dolan, Kristen Dotson, Courtney Alexander).

3200-M Relay -- 1. Circleville, 10:47.00 (Jenna Listen, Julie Richards, Samantha Stevens, Rebekah
Branham); 2. St. Francis Desales, 11:25.00 (Erica Davis, Kara Hoying, Amy Shockling, Michelle
Seiffert); 3. Chillicothe, 11:27.40 (Audra Metzler, Emilie Kemper, Daesha Patterson, Nikki Alberta); 4.
Logan, 11:28.00 (Tabitha Bigham, Katie Driggs, Jessie Tirpak, Alexis Snyder); 5. Waverly, 11:31.80
(Shana Parker, Becky Deacon, Emily Maple, Maddie McCallister); 6. Paint Valley, 13:14.10 (Desirae
Knisley, Charlene Stout, Chrissy Morrison, Brenna Wise).

Sprint Medley -- 1. Circleville, 2:04.40 (Lauren Fox, Lauren Garcia, Michelle Snow, Monica Winter); 2.
Teays Valley, 2:10.50 (Denise Taylor, Lizz Stevens, Shelby Eing, Katie Eckel); 3. St. Francis Desales,
2:13.10 (Kiana Wade, Deshae Nelson, Daysha Love, Jennifer Barrett); 4. Chillicothe, 2:14.00 (Nataha
Lynch, Emily Gray., Tanae Lynch, Racheal Conaway); 5. Logan, 2:24.20 (Britany Smathers, Ambir
Myers, Sydney Hunter, Olivia Montgomery-Chor); 6. Waverly, 2:28.80 (Shelby. Gaines, Saianne
Cherry, Stella Michel, Bailey Patrick); 7. Paint Valley, 2:31.90 (Sydney Hodge, Courtney Alexander,
Kacy Jaunchi, Kristen Dotson).

800-M Relay -- 1. St. Francis Desales, 1:52.00 (Ashli Pope, Sierra Merliano, Leah Selmek, Kristen
Faulkner); 2. Logan, 1:57.60 (Niki Stimmel, Jill Switzer, Grace Seibel, Alexis Snyder); 3. Paint Valley,
2:00.40 (Sydney Hodge, Kamren Bobb, Faith Davis, Charlene Stout); 4. Circleville, 2:00.60 (Lindsay
Wellington, Hannah Johnson, Alyson Leib, Mariah Mathews); 5. Chillicothe, 2:04.80 (Kylie Bethel,
Libby Bennett, Daesha Patterson, Kaitlyn Cunningham); 6. Waverly, 2:08.20 (Skye Szoke, Tristan
Woodard, Emily Blum, Mariah Hamrick); 7. Teays Valley, 2:16.90 (Chantell Hipwell, Emily McClure,
Emily Evans, Magee Sprague).

Distance Medley -- 1. Circleville, 14:34.80 (Monique Dugan, Lea Craig, Samantha Stevens, Jenna
Listen); 2. Teays Valley, 15:00.10 (Sydnee Roese, Katie Glover, Sara Toskin, Kristen Noecker); 3. St.
Francis Desales, 15:18.80 (Michelle Seiffert, Kara Hoying, Amy Shockling, Erica Davis); 4. Logan,
15:21.50 (Katie Driggs, Greer Perkins, Tabitha Bigham, Emily Starlin); 5. Paint Valley, 15:45.50 (Taylor
Baker, Charlene Stout, Desirae Knisley, Stephanie Stout); 6. Chillicothe, 16:04.50 (Megan Sparks,
Nikki Alberta, Racheal Conaway, Casaundra Parker).

1600-M Relay -- 1. Circleville, 4:18.00 (Monica Winter, Destany Sawyer, Michelle Snow, Rebekah
Branham); 2. St. Francis Desales, 4:24.70 (Ashli Pope, Sierra Merliano, Leah Selmek, Kristen
Faulkner); 3. Chillicothe, 4:25.90 (Emilie Kemper, Audra Metzler, Elaine Wilson, Megan Osborne); 4.
Teays Valley, 4:29.00 (Lora Overholt, Molly Jordan, Mariah Hicks, Karina Overholt); 5. Logan,
4:37.70 (Brianna Schaefer, Jessie Tirpak, Chloe Dietzel, Alexis Snyder); 6. Waverly, 5:02.40 (Jordyn
Corcoran, Skye Szoke, Emily Maple, Maddie McCallister); 7. Paint Valley, 5:04.30 (Courtney Bethel,
Faith Davis, Serena Gale, Kamren Bobb).
Paint Valley runs against tough field to start the season
scroll down for girls' results as well
www.svcsportszone.com