2012 SCIOTO VALLEY CONFERENCE
Boys = Final Results
Medalist; Walker Liston, Unioto

TEAM SCORING - Unioto 153; Piketon 107; Adena 80; Westfall 78; Zane Trace 76.50;
Southeastern 74.50; Paint Valley 51; Huntington 42.

Discus -- 1. Kyle Dunn, Southeastern, 145-1; 2. Trevor Detillion, Unioto, 142-3; 3. Jarrod Cyrus,
Adena, 130-9; 4. Walt Petzel, Zane Trace, 130-6; 5. Aaron Ward, Piketon, 127-9; 6. DeVante Nesbitt,
Adena, 124-2; 7. Dylan Fewster, Paint Valley, 123-7; 8. Justin Hudnell, Zane Trace, 115-7.

Long Jump -- 1. Jordan Call, Adena, 19-1; 2. Tommy Staten, Westfall, 18-11; 3. Nate Newman, Zane
Trace, 18-9.50; 4. David Shoemaker, Huntington, 18-6.75; 5. Cameron Waddell, Piketon, 18-6.25; 6.
Jacob Eldridge., Unioto, 18-5.50; 7. Craig McDowell, Piketon, 17-7.25; 8. Dez Perkins, Southeastern,
17-6.75.

Shot Put -- 1. Dylan Fewster, Paint Valley, 47-11; 2. Justin Hudnell, Zane Trace, 46-8.25; 3. Trevor
Detillion, Unioto, 46-6; 4. Walt Petzel, Zane Trace, 46-5.50; 5. Kyle Dunn, Southeastern, 43-0.25; 6.
DeVante Nesbitt, Adena, 41-9; 7. Jarrod Cyrus, Adena, 41-8.50; 8. Aaron Ward, Piketon, 41-3.50.

High Jump -- 1. David Shoemaker, Huntington, 5-10; 2. Nate Newman, Zane Trace, 5-10; 3. Jacob
Eldridge., Unioto, 5-10; 4. Zach French, Westfall, 5-8; 5. Stoney Atwood, Southeastern, 5-6; 6. Brody
Anderson, Adena, 5-6; 7. Tommy Staten, Westfall, 5-4; 8T. Brandon Smith, Southeastern, 5-4; T.
Conner Smith, Zane Trace, 5-4.

Pole Vault -- 1. Logan Chaney, Huntington, 13-0; 2. AJ Howell, Westfall, 12-6; 3. Stoney Atwood,
Southeastern, 10-6; 4. Blake Metzger, Westfall, 10-0; 5. Max Putnam, Adena, 10-0; 6. Alex Copland,
Huntington, 9-0; 7. Luke Sinclair, Unioto, 8-6; 8. Elijah Winfield, Unioto, 8-0.

3200-M Relay -- 1. Piketon (A), 8:13.70 (Kane Dixon, Seth Farmer, Josh Cornett, Austin Buchanon);
2. Unioto (A), 8:16.50 (Daniel Alcorn, Brenson Zambarrano, Ethan Richter, Adrian Ross); 3. Paint
Valley (A), 8:54.70 (Riley Markko, Zach Richardson, Quinten Sparks, Daniel Gardner); 4. Southeastern
(A), 9:09.10 (Andre Barnhart, Luke Cartee, Craig Smith, Denver Vaught); 5. Westfall, 9:22.90 (Dylan
Newton, Troy McCown, Brian Bayes, Blake Metzger); 6. Zane Trace (A), 9:39.20 (William
McWhorter, Tyler Moore, John Barrelett, Cory Miles); 7. Adena (A), 9:48.30 (Mike Crispin, Michael
Bryant, Dirk Chaney, David Bakenhaster).

110-M Hurdles -- 1. Jacob Eldridge., Unioto, 16.50; 2. Timmy Staten, Westfall, 16.60; 3. Fletcher
Anderson, Adena, 16.80; 4. Landon Zambarrano, Unioto, 17.30; 5. Zach French, Westfall, 17.40; 6.
John Simmons, Southeastern, 17.60; 7. Taylor Freeman, Adena, 18.70; 8. Logan Chamberlin, Zane
Trace, 20.30.

100-M Dash -- 1. Steven Hall, Southeastern, 11.10; 2. Walker Liston, Unioto, 11.50; 3. Colten Williams,
Piketon, 11.70; 4. Jon McVey, Zane Trace, 11.70; 5. Chad Taborn, Unioto, 11.80; 6. Anthony Morell,
Paint Valley, 11.90; 7. Alex Green, Westfall, 12.10; 8. Dylan Miles, Southeastern, 12.20.

800-M Relay -- 1. Unioto (A), 1:33.10 (Chad Taborn, Luke Sinclair, Walker Liston, Eric Tatman); 2.
Adena (A), 1:33.20 (Ryan Kellough, Jordan Call, Michael Bryant, Tyrell Pettiford); 3. Southeastern (A),
1:34.00 (Craig Smith, Dylan Miles, Dez Perkins, Steven Hall); 4. Zane Trace (A), 1:36.70 (Bobby
Cowman, Nate Newman, Jon McVey, Nate Gibson); 5. Piketon (A), 1:36.80 (Codie Trent, Colten
Williams, Craig McDowell, Cameron Waddell); 6. Westfall (A), 1:36.90 (Alex Green, Steven Grady,
Timmy Staten, Dannie Mullins); 7. Paint Valley (A), 1:37.00 (Zach Richardson, Anthony Morell, Ethan
Wagner, Ki Pulliam); 8. Huntington (A), 1:54.90 (Alex Copland, Dylan Amole, Josh Tuck, Cody
Gleason).

1600-M Run -- 1. Adrian Ross, Unioto, 4:17.50 (NEW MEET RECORD!); 2. Ethan Richter, Unioto,
4:29.60; 3. Seth Farmer, Piketon, 4:37.60; 4. Kane Dixon, Piketon, 4:40.50; 5. Cory Miles, Zane Trace,
4:43.10; 6. Dylan Newton, Westfall, 4:53.70; 7. Elijah Shanks, Huntington, 5:02.70; 8. William
McWhorter, Zane Trace, 5:04.90.

400-M Relay -- 1. Southeastern (A), 45.20 (Dez Perkins, Dylan Miles, Stoney Atwood, Steven Hall); 2.
Piketon (A), 45.30 (Mathew Ly, Colten Williams, Craig McDowell, Cameron Waddell); 3. Adena (A),
46.10 (Ryan Kellough, Tyrell Pettiford, Michael Bryant, Jordan Call); 4. Zane Trace (A), 46.20 (Bobby
Cowman, Nate Newman, Nate Gibson, Jon McVey); 5. Westfall (A), 46.30 (Alex Green, Steven
Grady, Timmy Staten, Dannie Mullins); 6. Unioto (A), 46.50 (Eric Tatman, Landon Zambarrano, Luke
Sinclair, Chad Taborn); 7. Huntington (A), 46.90 (Logan Chaney, Luke Hocker, Thomas Calton, David
Shoemaker); 8. Paint Valley (A), 48.20 (Ethan Wagner, Deshawn Davis, Quinten Sparks, Zac Conn).

400-M Dash -- 1. Walker Liston, Unioto, 51.80; 2. Austin Buchanon, Piketon, 53.10; 3. Luke Hocker,
Huntington, 53.20; 4. Ki Pulliam, Paint Valley, 53.40; 5. David Bakenhaster, Adena, 54.10; 6. Mathew
Ly, Piketon, 55.90; 7. Eric Tatman, Unioto, 56.00; 8. Matt McKinnis, Zane Trace, 58.70.

300-M Hurdles -- 1. Stefan Thacker, Piketon, 42.40; 2. Zach French, Westfall, 42.70; 3. Fletcher
Anderson, Adena, 43.50; 4. Spencer Davis, Westfall, 43.60; 5. Anthony Morell, Paint Valley, 44.10; 6.
Jacob Eldridge., Unioto, 44.50; 7. Landon Zambarrano, Unioto, 44.70; 8. Kwame Owusu-Boateng,
Zane Trace, 44.80.

800-M Run -- 1. Adrian Ross, Unioto, 1:58.60; 2. Kane Dixon, Piketon, 2:01.30; 3. Brenson
Zambarrano, Unioto, 2:04.60; 4. Seth Farmer, Piketon, 2:07.50; 5. Riley Markko, Paint Valley, 2:10.00;
6. Cory Miles, Zane Trace, 2:11.60; 7. Denver Vaught, Southeastern, 2:13.40; 8. Dylan Newton,
Westfall, 2:17.00.

200-M Dash -- 1. Steven Hall, Southeastern, 22.60; 2. Walker Liston, Unioto, 23.00; 3. Colten Williams,
Piketon, 23.40; 4. Tyrell Pettiford, Adena, 23.50; 5. Nate Gibson, Zane Trace, 23.60; 6. Jon McVey,
Zane Trace, 23.70; 7. Alex Green, Westfall, 24.30; 8. Chad Taborn, Unioto, 24.30.

3200-M Run -- 1. Daniel Gardner, Paint Valley, 9:30.00 (NEW MEET RECORD!); 2. Jeremy
Sandusky, Unioto, 10:25.30; 3. Zach Varney., Piketon, 10:38.20; 4. Anthony Edwards, Unioto,
10:48.40; 5. Cory Miles, Zane Trace, 10:57.40; 6. Josh Cornett, Piketon, 10:58.00; 7. William
McWhorter, Zane Trace, 11:23.30; 8. Dylan Newton, Westfall, 12:10.10.

1600-M Relay -- 1. Adena (A), 3:34.40 (Tyrell Pettiford, David Bakenhaster, Ryan Kellough, Michael
Bryant)
; 2. Piketon (A), 3:35.70 (Austin Buchanon, Mathew Ly, Stefan Thacker, Cameron Waddell); 3.
Unioto (A), 3:37.50 (Eric Tatman, Ethan Richter, Brenson Zambarrano, Adrian Ross); 4. Westfall (A),
3:39.80 (Blake Metzger, Tommy Staten, Spencer Davis, Zach French); 5. Paint Valley (A), 3:48.70 (Ki
Pulliam, Zach Richardson, Riley Markko, Daniel Gardner); 6. Huntington (A), 3:52.80 (Elijah Shanks,
Thomas Calton, Alex Copland, Luke Hocker); 7. Southeastern (A), 3:53.80 (Brandon Smith, Andre
Barnhart, Denver Vaught, Joel Benson); 8. Zane Trace (A), 3:59.80 (Conner Smith, Bobby Cowman,
Matt McKinnis, Collin Echard).
www.svcsportszone.com