Southeastern High School - Track & Field Invite
Scroll down for boys
04/05/12                       Women's Track & Field Meet Results

           SOUTHEASTERN INVITATIONAL  AT  SOUTHEASTERN               04/05/12

                  
Medalist: Jesse Proehl, Zane Trace

TEAM SCORING - Zane Trace 161; Hillsboro 143; Greenfield McClain 77; Piketon 69; Paint
Valley 67; Vinton County 57.50; Huntington 48.50; Southeastern 36; Western 1.

Discus -- 1. Taylor Baker, Paint Valley, 131-5 (NEW MEET RECORD!); 2. Katie Ward, Piketon,
113-11; 3. Tara Karnes, Greenfield McClain, 104-10; 4. Haley Cochenour, Zane Trace, 96-0; 5. Sarah
Ellis, Zane Trace, 83-9; 6. Lauren Fyffe, Southeastern, 71-10; 7. Rachel Beery, Huntington, 70-9; 8.
Kyla Burkitt, Piketon, 68-1.

Long Jump -- 1. Charlene Stout, Paint Valley, 15-6.75 (NEW MEET RECORD!); 2. Caitlyn Owings,
Vinton County, 15-2.50; 3. Layne Beasley, Huntington, 13-11.50; 4. Jessica Harris, Piketon, 13-10.50;
5. Lauren Mitchell, Vinton County, 13-6.25; 6. Faith Davis, Paint Valley, 13-2; 7. Sammy Rooks,
Greenfield McClain, 13-0.50; 8. Megan Mustard, Greenfield McClain, 12-11.50.

Shot Put -- 1. Taylor Baker, Paint Valley, 38-1.25 (NEW MEET RECORD!); 2. Tara Karnes,
Greenfield McClain, 34-10.50; 3. Katie Ward, Piketon, 32-3; 4. Alyssa Sullivan, Hillsboro, 29-0.50; 5.
AnneMarie Arledge, Zane Trace, 28-10.50; 6. Kendia Young, Southeastern, 28-6.25; 7. Audrey Hoey,
Zane Trace, 28-1.75; 8. Dakotah Albright, Vinton County, 26-9.

High Jump -- 1. Caitlyn Owings, Vinton County, 5-0; 2T. Maleah Calhoun, Zane Trace, 4-10; T. Alex
Southworth, Piketon, 4-10; 4. Charlene Stout, Paint Valley, 4-10; 5. Kendal Reader, Huntington, 4-8; 6.
Jackie Kellough, Huntington, 4-8; 7. Merrilee Dresbach, Southeastern, 4-8; 8. Taylor Stanforth,
Hillsboro, 4-6.

Pole Vault -- 1. Leah Pence, Hillsboro, 8-0; 2. Rachel Hutton, Zane Trace, 8-0; 3. Laci Stanforth, Paint
Valley, 7-6; 4. Kacie Monroe, Greenfield McClain, 7-6; 5. Whitney Bellomy, Zane Trace, 7-0; 6.
McKenzie Arledge, Southeastern, 6-6; 7. Taylor Soummers, Huntington, 6-0; 8T. Grace Orr, Greenfield
McClain, 5-0; T. Carissa Hines, Huntington, 5-0.

3200-M Relay -- 1. Zane Trace (A), 10:16.60 (Kim Wolfe, Cecelia Wallace, Emily Joose, Taylor
Hatfield); 2. Hillsboro (A), 10:47.80; 3. Piketon (A), 11:34.60; 4. Greenfield McClain (A) , 12:36.80; 5.
Huntington (A), 12:43.20; 6. Southeastern (A), 12:56.90; 7. Paint Valley (A), 13:35.50.

100-M Hurdles -- 1. Leah Pence, Hillsboro, 15.80; 2. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 16.10; 3.
Allison Goolsby, Hillsboro, 17.20; 4. Jackie Kellough, Huntington, 17.50; 5. Josie Ward, Vinton County,
17.60; 6. Alex Southworth, Piketon, 18.30; 7T. Tia Mitchell, Greenfield McClain, 19.00; T. McKenzie
Figgins, Greenfield McClain, 19.00.

100-M Dash -- 1. Hannah Kibler, Hillsboro, 12.90 (NEW MEET RECORD!); 2. Layne Beasley,
Huntington, 13.10; 3. Felicity Peabody, Greenfield McClain, 13.20; 4. Charlene Stout, Paint Valley,
13.40; 5. Rachel Hutton, Zane Trace, 13.50; 6T. Taylor Faulconer, Greenfield McClain, 13.60; T.
Caitlyn Owings, Vinton County, 13.60; 8. Brooke Smith, Hillsboro, 13.70; 9T. Jennifer Case, Vinton
County, 13.80; T. Leah Potts, Southeastern, 13.80.

1600-M Run -- 1. Jessie Proehl, Zane Trace, 5:37.40; 2. Emily Joose, Zane Trace, 5:52.00; 3. Elisha
Manley, Piketon, 5:53.00; 4. Brittany Ferrell, Hillsboro, 5:53.50; 5. Alissa Hauke, Hillsboro, 6:23.00; 6.
Katie Stolzenburg, Piketon, 6:27.20; 7. Stephanie Stout, Paint Valley, 6:55.10; 8. Amber Sowders,
Greenfield McClain, 7:00.30.

400-M Relay -- 1. Hillsboro (A), 53.70 (Leah Pence, Taylor Stanforth, Brooke Smith, Hannah Kibler)
(NEW MEET RECORD!); 2. Southeastern (A), 56.30; 3. Vinton County (A), 57.60; 4. Greenfield
McClain (A) , 58.30; 5. Piketon (A), 58.40; 6. Zane Trace (A), 58.90; 7. Paint Valley (A), 59.00; 8.
Western (A), 1:01.90.

400-M Dash -- 1. Megan Overberg, Hillsboro, 1:02.50; 2. Taylor Hatfield, Zane Trace, 1:04.50; 3. Kim
Wolfe, Zane Trace, 1:07.30; 4. Cheyney Myers, Hillsboro, 1:08.70; 5. Kamren Bobb, Paint Valley,
1:09.70; 6. Cassie Perkins, Vinton County, 1:10.70; 7. McKenzie Arledge, Southeastern, 1:12.50; 8.
Desirae Knisley, Paint Valley, 1:12.70.

800-M Relay -- 1. Hillsboro (A), 1:53.60 (Megan Overberg, Autumn Hacker, Brooke Smith, Hannah
Kibler) (NEW MEET RECORD!); 2. Zane Trace (A), 1:57.00; 3. Greenfield McClain (A) , 1:57.30; 4.
Vinton County (A), 1:59.60; 5. Southeastern (A), 2:01.80; 6. Piketon (A), 2:03.60; 7. Paint Valley (A),
2:06.70.

300-M Hurdles -- 1. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 48.50; 2. Taylor Faulconer, Greenfield
McClain, 50.10; 3. Taylor Stanforth, Hillsboro, 52.50; 4. Jackie Kellough, Huntington, 54.50; 5. Allison
Goolsby, Hillsboro, 55.30; 6. McKenzie Figgins, Greenfield McClain, 56.70; 7T. Lauren Mitchell, Vinton
County, 56.80; T. Josie Ward, Vinton County, 56.80.

800-M Run -- 1. Cecelia Wallace, Zane Trace, 2:33.20; 2. Jessie Proehl, Zane Trace, 2:33.30; 3.
Hannah Opst, Hillsboro, 2:34.70; 4. Brittany Ferrell, Hillsboro, 2:36.30; 5. Mya Faris, Vinton County,
2:38.20; 6. Taylor Baker, Paint Valley, 2:47.30; 7. Kristin Uhrig, Huntington, 2:48.00; 8. Elisha Manley,
Piketon, 2:48.90.

200-M Dash -- 1. Hannah Kibler, Hillsboro, 26.90; 2. Felicity Peabody, Greenfield McClain, 27.50; 3.
Taylor Hatfield, Zane Trace, 28.00; 4. Layne Beasley, Huntington, 28.20; 5. Rachel Hutton, Zane Trace,
28.40; 6. Leah Potts, Southeastern, 29.10; 7. Caitlyn Owings, Vinton County, 29.50; 8. Courtney
Campbell, Southeastern, 29.90.

3200-M Run -- 1. Jessie Proehl, Zane Trace, 11:49.30 (NEW MEET RECORD!); 2. Megan Day,
Piketon, 12:48.10; 3. Emily Joose, Zane Trace, 12:55.80; 4. Shaniah Begley, Piketon, 13:25.20; 5.
Bailey Patton, Hillsboro, 13:25.90; 6. Alissa Hauke, Hillsboro, 13:31.10; 7. Taylie Waldron, Huntington,
15:04.00; 8. Sarah Davis, Greenfield McClain, 15:39.20.

1600-M Relay -- 1. Hillsboro (A), 4:22.90 (Megan Overberg, Autumn Hacker, Brittany Ferrell, Hannah
Opst); 2. Zane Trace (A), 4:26.70; 3. Greenfield McClain (A) , 4:40.30; 4. Vinton County (A), 4:44.20;
5. Southeastern (A), 4:47.20; 6. Piketon (A), 4:50.10; 7. Paint Valley (A), 4:59.30.

                     Men's Track & Field Meet Results

              
Medalist: Luis Rivas, Greenfield McClain

TEAM SCORING - Piketon 114; Hillsboro 106; Greenfield McClain 104.50; Southeastern 80;
Vinton County 76.50; Zane Trace 73.50; Paint Valley 66; Huntington 35.50; Western 5.

Discus -- 1. Kyle Dunn, Southeastern, 141-10; 2. Justin Hudnell, Zane Trace, 131-1; 3. Aaron Ward,
Piketon, 125-8; 4. Walt Petzel, Zane Trace, 122-6; 5. Preston Wagner, Greenfield McClain, 117-10; 6.
Dylan Fewster, Paint Valley, 114-10; 7. Philip Thompson, Greenfield McClain, 109-5; 8. Ryan Accardo,
Piketon, 101-11.

Long Jump -- 1. Wade Barney, Vinton County, 19-6.75; 2. Nate Newman, Zane Trace, 19-3.75; 3.
Jordan O'Conner, Hillsboro, 18-9.75; 4. Cameron Waddell, Piketon, 18-8.50; 5. Jacob Hatton, Zane
Trace, 18-8; 6. Jordan Goble, Greenfield McClain, 18-5.50; 7. Anthony Morell, Paint Valley, 18-5; 8.
David Shoemaker, Huntington, 18-3.50.

Shot Put -- 1. Dylan Fewster, Paint Valley, 47-5; 2. Kyle Dunn, Southeastern, 45-6; 3. Justin Hudnell,
Zane Trace, 45-5; 4. Preston Wagner, Greenfield McClain, 44-1.25; 5. Walt Petzel, Zane Trace,
41-4.50; 6. Aaron Ward, Piketon, 41-0.50; 7. Ryan Faulconer, Greenfield McClain, 40-5.50; 8. Luke
Bolton, Vinton County, 38-3.50.

High Jump -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 6-0; 2. Coleston Walters, Greenfield McClain, 5-10; 3.
Stoney Atwood, Southeastern, 5-10; 4. Bruce Knauff, Western, 5-10; 5T. Justin Hawk, Vinton County,
5-8; T. David Shoemaker, Huntington, 5-8; 7. Dillon Accord, Vinton County, 5-6; 8. Christian Wildey,
Hillsboro, 5-4.

Pole Vault -- 1. Logan Chaney, Huntington, 13-6 (NEW MEET RECORD!); 2. Thomas Wilkin,
Hillsboro, 10-6; 3. Austin Davis, Zane Trace, 10-6; 4. Stoney Atwood, Southeastern, 10-6; 5. Tommy
Free, Greenfield McClain, 10-0; 6. Craig Smith, Southeastern, 10-0; 7. Adam Parkison, Vinton County,
9-6; 8. Alex Copland, Huntington, 9-6.

3200-M Relay -- 1. Hillsboro (A), 8:36.20 (Wyatt Gleadle, Michael Theobold, Collin Rothwell, Jarod
Hart) (NEW MEET RECORD!); 2. Piketon (A), 8:50.90; 3. Huntington (A), 9:33.10; 4. Vinton County
(A), 9:35.40; 5. Greenfield McClain (A) , 9:40.40; 6. Southeastern (A), 9:43.80; 7. Paint Valley (A),
10:05.00; 8. Zane Trace (A), 10:49.60.

110-M Hurdles -- 1. Justin Hawk, Vinton County, 14.70 (NEW MEET RECORD!); 2. Curtis Lindner,
Vinton County, 16.50; 3. David Abernathy, Hillsboro, 16.60; 4. Evan Mustard, Greenfield McClain,
17.98; 5. Matt Fogle, Hillsboro, 18.00; 6. John Simmons, Southeastern, 18.50; 7. Colten Williams,
Piketon, 18.90; 8. Blake Fitch, Piketon, 19.00.

100-M Dash -- 1. Steven Hall, Southeastern, 10.80 (NEW MEET RECORD!); 2. Luis Rivas,
Greenfield McClain, 11.30; 3. Tyler Spencer, Piketon, 11.40; 4. Jordan O'Conner, Hillsboro, 11.60; 5.
Wade Barney, Vinton County, 11.70; 6T. Jon McVey, Zane Trace, 11.80; T. Seth Willman, Greenfield
McClain, 11.80; 8. Anthony Morell, Paint Valley, 11.80; 9T. David Shoemaker, Huntington, 11.90; T.
Mathew Ly, Piketon, 11.90.

1600-M Run -- 1. Daniel Gardner, Paint Valley, 4:38.40 (NEW MEET RECORD!); 2. Kane Dixon,
Piketon, 4:47.20; 3. Cory Miles, Zane Trace, 4:49.00; 4. Collin Rothwell, Hillsboro, 4:58.80; 5. Zach
Varney., Piketon, 5:02.60; 6. Luke Hocker, Huntington, 5:05.00; 7. Jeremiah Savage, Greenfield
McClain, 5:05.50; 8. Shawn Stewart, Vinton County, 5:10.70.

400-M Relay -- 1. Piketon (A), 45.80 (Tyler Spencer, Colten Williams, Craig McDowell, Cameron
Waddell); 2. Hillsboro (A), 46.30; 3. Southeastern (A), 46.90; 4. Greenfield McClain (A) , 47.00; 5.
Zane Trace (A), 47.10; 6. Vinton County (A), 47.90; 7. Huntington (A), 48.00; 8. Paint Valley (A),
51.50.

400-M Dash -- 1. Luis Rivas, Greenfield McClain, 52.10; 2. Austin Buchanon, Piketon, 54.10; 3.
Michael Theobold, Hillsboro, 55.10; 4. Craig Smith, Southeastern, 56.10; 5. Riley Markko, Paint Valley,
56.80; 6. Reid Garrison, Greenfield McClain, 56.90; 7. Dylan Crisp, Vinton County, 57.30; 8. Michael
Tamborski, Hillsboro, 1:00.00.

800-M Relay -- 1. Piketon (A), 1:37.00 (Tyler Spencer, Colten Williams, Craig McDowell, Cameron
Waddell); 2. Southeastern (A), 1:38.60; 3. Zane Trace (A), 1:39.10; 4. Greenfield McClain (A) ,
1:39.20; 5. Hillsboro (A), 1:39.80; 6. Paint Valley (A), 1:46.10; 7. Vinton County (A), 1:51.00.

300-M Hurdles -- 1. Justin Hawk, Vinton County, 41.90; 2. David Abernathy, Hillsboro, 43.90; 3.
Stefan Thacker, Piketon, 45.50; 4. Anthony Morell, Paint Valley, 45.80; 5. Isaac Savage, Greenfield
McClain, 46.00; 6. Evan Mustard, Greenfield McClain, 47.50; 7. Dillon Accord, Vinton County, 48.70;
8. Elijah Shanks, Huntington, 49.10.

800-M Run -- 1. Jarod Hart, Hillsboro, 2:01.40 (NEW MEET RECORD!); 2. Kane Dixon, Piketon,
2:07.10; 3. Daniel Gardner, Paint Valley, 2:07.50; 4. Luke Hocker, Huntington, 2:10.40; 5. Seth Farmer,
Piketon, 2:10.90; 6. Wyatt Gleadle, Hillsboro, 2:11.40; 7. Riley Markko, Paint Valley, 2:16.10; 8.
Jeremiah Savage, Greenfield McClain, 2:16.70.

200-M Dash -- 1. Steven Hall, Southeastern, 22.70; 2. Luis Rivas, Greenfield McClain, 23.30; 3. Tyler
Spencer, Piketon, 23.50; 4. Wade Barney, Vinton County, 24.30; 5. Jordan Goble, Greenfield McClain,
24.40; 6. Thomas Calton, Huntington, 24.50; 7. Ki Pulliam, Paint Valley, 24.70; 8. Jon McVey, Zane
Trace, 24.80.

3200-M Run -- 1. Daniel Gardner, Paint Valley, 10:11.00; 2. Collin Rothwell, Hillsboro, 10:35.00; 3.
Zach Varney., Piketon, 10:38.90; 4. Caleb Mootispaw, Greenfield McClain, 11:02.70; 5. Josh Cornett,
Piketon, 11:12.70; 6. Nathan Boone, Hillsboro, 11:17.60; 7. Wakiza Anderson, Vinton County,
11:23.90; 8. Evan Onusko, Greenfield McClain, 12:00.60.

1600-M Relay -- 1. Hillsboro (A), 3:42.80 (Michael Theobold, David Abernathy, Collin Rothwell, Jarod
Hart); 2. Piketon (A), 3:45.20; 3. Greenfield McClain (A) , 3:54.40; 4. Paint Valley (A), 3:56.50; 5.
Vinton County (A), 4:07.50; 6. Southeastern (A), 4:14.40; 7. Zane Trace (A), 4:29.20.
www.svcsportszone.com