PAINT VALLEY HIGH SCHOOL
Andy Haines Invite
Women’s Medalist: Layne Beasley, Huntington, 34.00
100 M Dash, 1st, 10.00
200 M Dash, 2nd, 8.00
400 M Dash, 2nd, 8.00
Long Jump, 2nd, 8.00

Men’s Medalist: Cory Miles,  Zane Trace, 26.00
1600 M Run, 2nd, 8.00
3200 M Run, 2nd, 8.00
800 M Run, 2nd, 8.00
3200 M Relay, 2nd, 2.00
TEAM SCORING (GIRLS) - Zane Trace 149.50; Paint Valley 136; Huntington 115;
Southeastern 98; Lynchburg Clay 61; Adena 60.50; Leesburg Fairfield 10.

Discus -- 1. Taylor Baker, Paint Valley, 132-6 (NEW MEET RECORD!); 2. Haley Cochenour, Zane
Trace, 96-1; 3. Cayla Buchreitz, Lynchburg Clay, 87-8; 4. Emma Setty, Lynchburg Clay, 81-3; 5. Sarah
Ellis, Zane Trace, 81-1; 6. Cassandra Lauerman, Paint Valley, 72-0; 7. Rachel Beery, Huntington, 70-10;
8. Katelyn Davis, Huntington, 70-6.

Long Jump -- 1. Andrea Poehler, Adena, 14-0.75; 2. Layne Beasley, Huntington, 13-9.50; 3. Kamren
Bobb, Paint Valley, 12-9.50; 4. Jill Ruby, Zane Trace, 12-4; 5. Serena Gale, Paint Valley, 11-11.25; 6.
Brooke Mercer, Southeastern, 11-7.75; 7. Hannah Bakenhaster, Adena, 11-6.50; 8. Brenna Simmons,
Leesburg Fairfield, 11-5.75.

Shot Put -- 1. Taylor Baker, Paint Valley, 35-6; 2. Kendia Young, Southeastern, 27-6; 3. Audrey Hoey,
Zane Trace, 27-5.50; 4. AnneMarie Arledge, Zane Trace, 26-6.75; 5. Katelyn Davis, Huntington,
26-5.50; 6. Amber Lewis, Paint Valley, 25-5.25; 7. Cayla Buchreitz, Lynchburg Clay, 25-5; 8. Emma
Setty, Lynchburg Clay, 24-3.

High Jump -- 1. Maleah Calhoun, Zane Trace, 5-0; 2. Jackie Kellough, Huntington, 4-8; 3. Kelsey
Lauchbaum, Southeastern, 4-8; 4. Kendall Reader, Huntington, 4-6; 5. Sawyer Rammel, Lynchburg Clay,
4-6; 6. Alyssa Greene, Lynchburg Clay, 4-2; 7T. Kassi Henness, Adena, 4-0; T. Erica Cartwright,
Southeastern, 4-0.

Pole Vault -- 1. Rachel Hutton, Zane Trace, 8-0; 2. McKenzie Arledge, Southeastern, 7-6; 3. Laci
Stanforth, Paint Valley, 7-6; 4. Whitney Bellomy, Zane Trace, 7-0.

3200-M Relay -- 1. Zane Trace (A), 11:39.50 (Kasandra Dalton, Emily Joose, Gracie Joosse, Stephanie
Glass); 2. Paint Valley (A), 12:09.30; 3. Southeastern (A), 12:23.60; 4. Lynchburg Clay (A), 12:24.30; 5.
Huntington (A), 12:28.70; 6. Adena (A), 13:22.70.

100-M Hurdles -- 1. Jackie Kellough, Huntington, 18.20; 2. Kendall Reader, Huntington, 19.90; 3.
Sawyer Rammel, Lynchburg Clay, 20.30; 4. Sydney Johnson, Zane Trace, 21.60; 5. Kelsey Lauchbaum,
Southeastern, 21.80; 6. Miranda Ayers, Lynchburg Clay, 22.10; 7. Makaya Shoemaker, Paint Valley,
22.20.

100-M Dash -- 1. Layne Beasley, Huntington, 13.60; 2. Courtney Campbell, Southeastern, 13.90; 3.
Charlene Stout, Paint Valley, 14.30; 4. Kennedi Alley, Zane Trace, 14.80; 5. Sydney Hodge, Paint
Valley, 14.90; 6. Hannah Bakenhaster, Adena, 14.90; 7. Holly Sweptson, Zane Trace, 16.30; 8. Hannah
Bauer, Lynchburg Clay, 16.40.

800-M Relay -- 1. Southeastern (A), 1:57.90 (Brooke Mercer, Emily Dresbach, McKenzie Arledge,
Courtney Campbell); 2. Zane Trace (A), 1:59.20; 3. Adena (A), 2:00.00; 4. Paint Valley (A), 2:02.00; 5.
Lynchburg Clay (A), 2:18.10; 6. Leesburg Fairfield (A) , 2:32.70.

1600-M Run -- 1. Emily Joose, Zane Trace, 6:01.40; 2. Kristin Uhrig, Huntington, 6:28.90; 3. Stephanie
Stout, Paint Valley, 6:37.20; 4. Taylor Black, Zane Trace, 6:42.00; 5. Melissa Ayers, Lynchburg Clay,
6:48.00; 6. Brittany Campbell, Southeastern, 6:51.10; 7. Ginny Gadzinski, Lynchburg Clay, 6:51.90; 8.
Brenna Simmons, Leesburg Fairfield, 7:01.40.

400-M Relay -- 1. Southeastern (A), 56.70 (Hope Skeens, Merrilee Dresbach, Emily Dresbach, Brooke
Mercer); 2. Zane Trace (A), 56.80; 3. Adena (A), 57.10; 4. Paint Valley (A), 57.80; 5. Huntington (A),
59.60; 6. Lynchburg Clay (A), 1:03.70.

400-M Dash -- 1. Charlene Stout, Paint Valley, 1:00.30 (NEW MEET RECORD!); 2. Layne Beasley,
Huntington, 1:08.10; 3. Desirae Knisley, Paint Valley, 1:10.00; 4. McKenzie Arledge, Southeastern,
1:10.80; 5. Kaitlyn Mitten, Adena, 1:11.90; 6. Kyley Wood, Adena, 1:12.50; 7. Gracie Joosse, Zane
Trace, 1:13.10; 8. McKenzie Stevens, Lynchburg Clay, 1:13.80.

300-M Hurdles -- 1. Jackie Kellough, Huntington, 54.60; 2. Merrilee Dresbach, Southeastern, 57.20; 3.
Sydney Johnson, Zane Trace, 1:00.70; 4. Serena Gale, Paint Valley, 1:00.80; 5. Kassi Henness, Adena,
1:01.50; 6. Faith Davis, Paint Valley, 1:02.00; 7. Hannah Bauer, Lynchburg Clay, 1:04.70; 8. Kendall
Reader, Huntington, 1:05.90.

800-M Run -- 1. Taylor Baker, Paint Valley, 2:43.10; 2. Kristin Uhrig, Huntington, 2:46.00; 3. Emily
Dresbach, Southeastern, 2:50.10; 4. Kasandra Dalton, Zane Trace, 2:52.90; 5. Gracie Joosse, Zane
Trace, 2:56.20; 6. Alisa Elam, Lynchburg Clay, 2:57.40; 7. Kaitlyn Mitten, Adena, 3:10.40; 8. Erica
Hayes, Southeastern, 3:14.40.

200-M Dash -- 1. Charlene Stout, Paint Valley, 28.10; 2. Layne Beasley, Huntington, 28.50; 3. Bri
Poehler, Adena, 29.20; 4. Andrea Poehler, Adena, 29.30; 5. Jill Ruby, Zane Trace, 29.40; 6T. Brooke
Mercer, Southeastern, 29.50; T. Kennedi Alley, Zane Trace, 29.50; 8. Faith Davis, Paint Valley, 30.50.

3200-M Run -- 1. Emily Joose, Zane Trace, 13:02.60; 2. Taylie Waldron, Huntington, 14:30.60; 3.
Melissa Ayers, Lynchburg Clay, 15:00.60; 4. Brenna Simmons, Leesburg Fairfield, 15:28.00; 5.
Stephanie Glass, Zane Trace, 15:30.10; 6. Chrissy Morrison, Paint Valley, 16:54.60.

1600-M Relay -- 1. Paint Valley (A), 4:46.00 (Taylor Baker, Desirae Knisley, Charlene Stout, Kamren
Bobb); 2. Southeastern (A), 4:49.10; 3. Zane Trace (A), 4:59.70; 4. Adena (A), 5:23.00.

TEAM SCORING (BOYS) - Zane Trace 144; Southeastern 128; Adena 121; Paint Valley 95;
Huntington 72; Leesburg Fairfield 50; Lynchburg Clay 43.

Discus -- 1. Kyle Dunn, Southeastern, 135-11; 2. Dylan Fewster, Paint Valley, 133-9; 3. Justin Hudnell,
Zane Trace, 127-3; 4. Walt Petzel, Zane Trace, 121-5; 5. Jarrod Cyrus, Adena, 114-1; 6. DeVante
Nesbitt, Adena, 110-2; 7. Dustin Fetters, Leesburg Fairfield, 99-3; 8. Nicko Rowlands, Lynchburg Clay,
98-10.

Long Jump -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 19-6; 2. Jordan Call, Adena, 19-4.50; 3. Joel Benson,
Southeastern, 18-2; 4. David Shoemaker, Huntington, 17-11; 5. Anthony Morell, Paint Valley, 17-2.50;
6. David Bakenhaster, Adena, 16-7.75; 7. Ki Pulliam, Paint Valley, 16-6.75; 8. Stoney Atwood,
Southeastern, 16-0.50.

Shot Put -- 1. Dylan Fewster, Paint Valley, 46-0; 2. Justin Hudnell, Zane Trace, 45-10; 3. Kyle Dunn,
Southeastern, 44-2; 4. Walt Petzel, Zane Trace, 43-4; 5. DeVante Nesbitt, Adena, 42-8.25; 6. Jacob
Ray, Huntington, 39-10; 7. Jarrod Cyrus, Adena, 37-2; 8. Noah Daniels, Southeastern, 36-11.50.

High Jump -- 1. Nate Newman, Zane Trace, 6-2; 2. David Shoemaker, Huntington, 5-10; 3T. Brody
Anderson, Adena, 5-6; T. Conner Smith, Zane Trace, 5-6; 5. Stoney Atwood, Southeastern, 5-6; 6.
Ethan Wagner, Paint Valley, 5-6; 7. Mathew Leach, Leesburg Fairfield, 5-4; 8. PJ Berwanger, Lynchburg
Clay, 5-2.

Pole Vault -- 1. Logan Chaney, Huntington, 13-7 (NEW MEET RECORD!); 2. Stoney Atwood,
Southeastern, 10-6; 3. Craig Smith, Southeastern, 9-6; 4. Max Putnam, Adena, 8-6; 5. Rusty Caplinger,
Paint Valley, 7-6; 6. Tyler Moore, Zane Trace, 7-6.

3200-M Relay -- 1. Huntington (A), 9:29.50 (Elijah Shanks, Thomas Calton, Alex Copland, Luke
Hocker); 2. Zane Trace (A), 9:31.20; 3. Paint Valley (A), 9:35.90; 4. Leesburg Fairfield (A) , 9:38.30; 5.
Southeastern (A), 9:39.00; 6. Lynchburg Clay (A), 9:56.90; 7. Adena (A), 10:44.20.

110-M Hurdles -- 1. Fletcher Anderson, Adena, 17.50; 2. Anthony Morell, Paint Valley, 18.40; 3. John
Simmons, Southeastern, 18.50; 4. Michael Sites, Zane Trace, 18.60; 5. Taylor Freeman, Adena, 21.10;
6. Logan Chamberlin, Zane Trace, 22.00; 7. Matt West, Lynchburg Clay, 22.40.

100-M Dash -- 1. Steven Hall, Southeastern, 11.50; 2. Jon McVey, Zane Trace, 11.80; 3. Jordan Call,
Adena, 12.10; 4. Ki Pulliam, Paint Valley, 12.20; 5. Dylan Miles, Southeastern, 12.50; 6. Nate Newman,
Zane Trace, 12.60; 7. Colt Dunseith, Lynchburg Clay, 12.70; 8. Jeremy Green, Paint Valley, 12.80.

800-M Relay -- 1. Adena (A), 1:36.70 (Ryan Kellough, Michael Bryant, Tyrell Pettiford, Fletcher
Anderson); 2. Southeastern (A), 1:37.00; 3. Zane Trace (A), 1:40.00; 4. Paint Valley (A), 1:40.10; 5.
Lynchburg Clay (A), 1:46.40; 6. Leesburg Fairfield (A) , 1:53.80; 7. Huntington (A), 1:59.90.

1600-M Run -- 1. Michael Mangus, Leesburg Fairfield, 4:43.90; 2. Cory Miles, Zane Trace, 4:58.40; 3.
Riley Markko, Paint Valley, 5:04.00; 4. Elijah Shanks, Huntington, 5:07.80; 5. John Cain, Leesburg
Fairfield, 5:14.10; 6. Denver Vaught, Southeastern, 5:14.60; 7. William McWhorter, Zane Trace, 5:15.50;
8. Andre Barnhart, Southeastern, 5:37.60.

400-M Relay -- 1. Southeastern (A), 45.80 (Dylan Miles, Brandon Smith, Stoney Atwood, Steven Hall);
2. Adena (A), 46.50; 3. Huntington (A), 46.70; 4. Zane Trace (A), 47.30; 5. Lynchburg Clay (A), 50.10;
6. Paint Valley (A), 52.60.

400-M Dash -- 1. David Bakenhaster, Adena, 54.70; 2. Craig Smith, Southeastern, 54.90; 3. Ryan
Kellough, Adena, 55.70; 4. Ethan Wagner, Paint Valley, 58.30; 5. Zach Pingleton, Lynchburg Clay,
58.40; 6. Aaron Collins, Lynchburg Clay, 59.80; 7. Conner Smith, Zane Trace, 1:00.00; 8. Collin Echard,
Zane Trace, 1:01.50.

300-M Hurdles -- 1. Fletcher Anderson, Adena, 44.70; 2. Anthony Morell, Paint Valley, 46.00; 3. John
Simmons, Southeastern, 47.50; 4. Elijah Shanks, Huntington, 48.30; 5. Joel Benson, Southeastern, 48.40;
6. Michael Sites, Zane Trace, 49.80; 7. Matt West, Lynchburg Clay, 50.60; 8. Zach Brown, Lynchburg
Clay, 51.00.

800-M Run -- 1. Luke Hocker, Huntington, 2:09.90; 2. Cory Miles, Zane Trace, 2:11.20; 3. Riley
Markko, Paint Valley, 2:13.70; 4. Dustin Willey, Leesburg Fairfield, 2:16.20; 5. Denver Vaught,
Southeastern, 2:20.10; 6. Quinn Stolz, Lynchburg Clay, 2:22.10; 7. Andre Barnhart, Southeastern,
2:27.60; 8. Tyler Moore, Zane Trace, 2:29.30.

200-M Dash -- 1. Steven Hall, Southeastern, 23.30; 2. Nate Gibson, Zane Trace, 24.00; 3. Ki Pulliam,
Paint Valley, 24.70; 4. Michael Bryant, Adena, 24.70; 5T. Tyrell Pettiford, Adena, 24.80; T. Jon McVey,
Zane Trace, 24.80; 7. Thomas Calton, Huntington, 24.90; 8. Colt Dunseith, Lynchburg Clay, 26.00.

3200-M Run -- 1. Michael Mangus, Leesburg Fairfield, 9:55.90; 2. Cory Miles, Zane Trace, 11:14.30; 3.
John Cain, Leesburg Fairfield, 11:33.10; 4. Eli Branson, Zane Trace, 12:00.30; 5. Noah Stoltz, Lynchburg
Clay, 12:03.80; 6. Luke Cartee, Southeastern, 12:37.20; 7. Grant Cory, Adena, 12:51.30; 8. Alex Byrd,
Southeastern, 13:14.90.

1600-M Relay -- 1. Adena (A), 3:48.50 (David Bakenhaster, Tyrell Pettiford, Ryan Kellough, Michael
Bryant); 2. Lynchburg Clay (A), 3:59.40; 3. Huntington (A), 4:00.90; 4. Paint Valley (A), 4:01.30; 5.
Zane Trace (A), 4:03.10; 6. Leesburg Fairfield (A) , 4:19.40; 7. Southeastern (A), 4:28.50.
www.svcsportszone.com