2012 SCIOTO VALLEY CONFERENCE MEET
Piketon High School
Saturday, October 13, 2012
               Junior High Girls 3200 Meter Run                    
==========================================================================
Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
1 McKenzie Ray               8 Zane Trace                 11:32.35     1
2 Brittany Moore             8 Huntington                 11:32.55    --
3 Ruthie Wyant               7 Piketon                    12:07.88     2
4 Kolby Markko               8 Paint Valley               12:09.08    --
5 Makinley Trapp             7 Westfall                   12:15.37     3
6 Emily Moore                7 Westfall                   12:30.16     4
7 Autumn Pierce              7 Westfall                   12:30.46     5
8 Hailey Puckett             7 Zane Trace                 12:30.91     6
9 Ann Shelby                 8 Zane Trace                 12:39.96     7
10 Courtney Park                Westfall                   12:40.86     8
11 McKenzie Blue              7 Westfall                   12:41.88     9
12 Taylor Shaffer             7 Westfall                   12:49.74    10
13 Logan Eversole               Westfall                   13:02.89    11
14 Tylor Orr                  7 Zane Trace                 13:06.01    12
15 Sonora Caudill             7 Unioto                     13:09.77    --
16 Kara Blanton               8 Piketon                    13:13.58    13
17 Ashley Wihl                7 Westfall                   13:22.62    --
18 Ali Bialy                  8 Unioto                     13:23.81    --
19 Jill Bouillion             7 Paint Valley               13:29.36    --
20 Destiny Slone              8 Piketon                    13:38.91    14
21 Samantha Neal              8 Piketon                    13:43.00    15
22 Avery Reuter               7 Piketon                    13:52.36    16
23 Erin Snider                7 Adena                      14:01.02    --
24 Aubree Higgenbothem        8 Adena                      14:02.28    --
25 Bethany Wallace            7 Zane Trace                 14:13.84    17
26 LeeAnna Cox                8 Southeastern               14:20.67    --
27 Haley Robinson             7 Zane Trace                 14:23.51    18
28 Lexie Woods                7 Paint Valley               14:29.41    --
29 Makenzie Wesley            8 Piketon                    14:30.25    19
30 Ashley Williams            8 Piketon                    14:31.28    20
31 Kate Reynolds              7 Unioto                     14:35.49    --
32 Isabelle Dennewitz         7 Unioto                     14:49.17    --
33 Olivia Spradlin            7 Paint Valley               15:09.22    --
34 Grace Jones                7 Southeastern               15:12.51    --
35 Makayla Carroll            8 Southeastern               15:26.77    --



           Junior High Girls 3200 Meter Run Team Scores              
==========================================================================
Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
==========================================================================
1 Westfall                    29      3    4    5    8    9   10   11
  Total Time: 1:02:39      Average: 12:31.75      1-5 Split: 27
2 Zane Trace                  43      1    6    7   12   17   18    -
  Total Time: 1:04:04      Average: 12:48.62      1-5 Split: 2:42
3 Piketon                     60      2   13   14   15   16   19   20
  Total Time: 1:06:36      Average: 13:19.15      1-5 Split: 1:45


                 Junior High Boys 3200 Meter Run                     
==========================================================================
Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
1 Kelly Rogers               8 Zane Trace                 11:32.37     1
2 Austin Taylor              7 Piketon                    11:32.39     2
3 Brandon Kennedy            7 Unioto                     12:02.56     3
4 Sam Smith                  8 Unioto                     12:08.05     4
5 Eric Edwards               8 Unioto                     12:08.94     5
6 Gage Hickman               8 Huntington                 12:15.49    --
7 Colton Oester                Zane Trace                 12:30.13     6
8 Caleb Debord                 Zane Trace                 12:30.49     7
9 Trent Miller               7 Unioto                     12:30.97     8
10 Darby Pillow               8 Zane Trace                 12:39.95     9
11 Tanner Click               8 Zane Trace                 12:40.78    10
12 Ryan Glass                 8 Zane Trace                 12:41.59    11
13 Brody Slater               8 Westfall                   12:49.88    12
14 Riley Kennelly             8 Westfall                   13:02.91    13
15 Brandon Bayes              7 Westfall                   13:05.97    14
16 Cole Bolt                  8 Westfall                   13:09.86    15
17 Tyler Deleon               7 Unioto                     13:13.55    16
18 Logan Kazmierczak          8 Westfall                   13:22.58    17
19 Hunter Cochenour           7 Huntington                 13:23.79    --
20 Noah Davis                 7 Paint Valley               13:29.48    18
21 Isiah West                 7 Unioto                     13:38.98    19
22 Maylon Conrad              8 Westfall                   13:43.03    20
23 Case Pollock               7 Paint Valley               13:52.45    21
24 Jacob Nichols              7 Piketon                    14:01.06    22
25 Tanner Veach               7 Piketon                    14:02.21    23
26 Layne Chrisman             8 Paint Valley               14:13.88    24
27 Miah Branson               7 Zane Trace                 14:20.60    25
28 Clay Schmitt               8 Adena                      14:23.40    --
29 Mason Tirtonogoro-Potts    7 Westfall                   14:29.38    26
30 Hunter May                 8 Adena                      14:30.19    --
31 Brad Knisley               8 Adena                      14:31.23    --
32 Devin Copp                 7 Southeastern               14:35.71    27
33 Josh Morgan                8 Adena                      14:48.87    --
34 Bryce Duncan               7 Paint Valley               15:09.32    28
35 Rex Hartman                7 Southeastern               15:12.26    29
36 Brantley Bayes             7 Westfall                   15:26.80    --
37 Joseph Bundock             7 Westfall                   15:35.31    --
38 Jon Hurst                  7 Piketon                    15:37.44    30
39 Jacob Nash                 8 Paint Valley               15:45.97    31
40 Tanner Perdue              8 Piketon                    15:58.79    32
41 Dalton Vollmar             7 Zane Trace                 15:59.94    --
42 Lane Ford                  7 Southeastern               16:21.92    33
43 Jarrod Schneider           8 Unioto                     17:19.63    34
44 Cinque Gibson              8 Southeastern               17:48.60    35
45 Damian Simms               7 Southeastern               17:56.99    36
46 RJ West-Graves             7 Westfall                   18:15.40    --



           Junior High Boys 3200 Meter Run Team Scores               
==========================================================================
Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
==========================================================================
1 Zane Trace                  33      1    6    7    9   10   11   25
  Total Time: 1:01:54      Average: 12:22.75      1-5 Split: 1:09
2 Unioto                      36      3    4    5    8   16   19   34
  Total Time: 1:02:05      Average: 12:24.82      1-5 Split: 1:11
3 Westfall                    71     12   13   14   15   17   20   26
  Total Time: 1:05:32      Average: 13:06.24      1-5 Split: 33
4 Piketon                     109     2   22   23   30   32    -    -
  Total Time: 1:11:12      Average: 14:14.38      1-5 Split: 4:27
5 Paint Valley                122    18   21   24   28   31    -    -
  Total Time: 1:12:32      Average: 14:30.22      1-5 Split: 2:17
6 Southeastern                160    27   29   33   35   36    -    -
  Total Time: 1:21:56      Average: 16:23.10      1-5 Split: 3:22


                   Varsity Girls 5000 Meter Run                      
==========================================================================
Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
1 Jessie Proehl             12 Zane Trace                 18:17.21     1
2 Emily Joosse              12 Zane Trace                 19:27.06     2
3 Kinkela Harkins           10 Unioto                     19:30.12     3
4 Kim Wolfe                 10 Zane Trace                 19:35.65     4
5 Julia Hacker              10 Unioto                     20:26.15     5
6 Kristen Cook              11 Unioto                     20:28.02     6
7 Taylor Clarkson            9 Adena                      20:36.85     7
8 Cecelia Wallace           11 Zane Trace                 20:45.46     8
9 Shaniah Begley            10 Piketon                    20:45.97     9
10 Elena Knipp                9 Unioto                     20:56.81    10
11 Alison Chinn               9 Zane Trace                 21:01.96    11
12 Mallory Retherford        12 Unioto                     21:12.82    12
13 Gracie Joosse             10 Zane Trace                 21:51.74    13
14 Rachel Ball               11 Southeastern               21:55.61    14
15 Andrea Alcorn             10 Unioto                     22:28.43    15
16 Taylie Waldron            11 Huntington                 22:29.57    --
17 Katie Watson              10 Zane Trace                 22:30.89    16
18 Taylor Black              11 Zane Trace                 22:36.60    --
19 Steph Stout               10 Paint Valley               22:58.04    17
20 Desirae Knisley           10 Paint Valley               23:24.99    18
21 Molli Waller              11 Unioto                     23:42.03    19
22 Katlyn Slone               9 Piketon                    23:58.15    20
23 Elle Lamb                  9 Adena                      23:59.11    21
24 Courtney Jackson           9 Southeastern               24:11.37    22
25 Stephanie Glass           12 Zane Trace                 24:15.39    --
26 Chelsay Halsey            11 Unioto                     24:29.16    --
27 Payton Reuter                Piketon                    24:33.79    23
28 Morgan Miller              9 Zane Trace                 24:36.34    --
29 Lexy Cooper                9 Southeastern               24:38.29    24
30 Morgan Sieg                9 Unioto                     24:39.27    --
31 Taylor Miles              12 Southeastern               24:49.16    25
32 Erykah Scott                 Piketon                    24:52.60    26
33 Madison Reed              10 Piketon                    25:33.23    27
34 Chrissy Morrison          12 Paint Valley               25:34.12    28
35 Savannah Leeth             9 Paint Valley               25:51.11    29
36 Alyssa Dawson             12 Adena                      25:57.02    30
37 Logan Bowdle              12 Adena                      26:05.75    31
38 Brianna Kempton            9 Southeastern               26:50.55    32
39 Macy Conrad               11 Westfall                   26:59.66    33
40 Jessica Miller            11 Westfall                   27:22.53    34
41 Rachel Beery              11 Huntington                 27:49.41    --
42 Kelly Newberry            12 Adena                      28:25.46    35
43 Morgan Moon               10 Westfall                   29:16.65    36
44 Ashley Stepp              11 Westfall                   29:31.94    37
45 Amy Thomas                10 Westfall                   30:38.80    38
46 Whitney Bethel            11 Paint Valley               30:45.67    39
47 Hailey Hice               11 Southeastern               31:56.69    40



             Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores                
==========================================================================
Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
==========================================================================
1 Zane Trace                  26      1    2    4    8   11   13   16
  Total Time: 1:39:08      Average: 19:49.47      1-5 Split: 2:45
2 Unioto                      36      3    5    6   10   12   15   19
  Total Time: 1:42:34      Average: 20:30.79      1-5 Split: 1:43
3 Piketon                     105     9   20   23   26   27    -    -
  Total Time: 1:59:44      Average: 23:56.75      1-5 Split: 4:48
4 Southeastern                117    14   22   24   25   32   40    -
  Total Time: 2:02:25      Average: 24:29.00      1-5 Split: 4:55
5 Adena                       124     7   21   30   31   35    -    -
  Total Time: 2:05:05      Average: 25:00.84      1-5 Split: 7:49
6 Paint Valley                131    17   18   28   29   39    -    -
  Total Time: 2:08:34      Average: 25:42.79      1-5 Split: 7:48
7 Westfall                    178    33   34   36   37   38    -    -
  Total Time: 2:23:50      Average: 28:45.92      1-5 Split: 3:40


                   Varsity Boys 5000 Meter Run                       
==========================================================================
Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
1 Ethan Richter             11 Unioto                     16:24.53     1
2 Cory Miles                12 Zane Trace                 16:33.71     2
3 Brenson Zambarrano        12 Unioto                     16:40.35     3
4 Dylan Newton              11 Westfall                   16:42.13     4
5 Kane Dixon                10 Piketon                    16:46.20     5
6 Pierce Mowery              9 Zane Trace                 16:49.77     6
7 Zack Varney               10 Piketon                    16:51.35     7
8 Anthony Edwards           12 Unioto                     17:03.00     8
9 David Magda                9 Unioto                     17:03.66     9
10 Matt Kohler               12 Westfall                   17:23.86    10
11 Justin Trapp               9 Westfall                   17:38.03    11
12 William McWhorter         11 Zane Trace                 17:50.49    12
13 Isaac Dixon               11 Piketon                    17:58.20    13
14 Elijah Shanks             10 Huntington                 18:00.85    --
15 Kennelly Caleb            10 Westfall                   18:18.30    14
16 Jesse Griesheimer         10 Unioto                     18:20.78    15
17 Mark Scott                 9 Zane Trace                 18:21.36    16
18 Austin Buchanan           12 Piketon                    18:25.11    17
19 Ethan Dills                9 Unioto                     18:28.38    18
20 Hayden Mink                9 Westfall                   18:32.02    19
21 Eli Branson               10 Zane Trace                 18:37.93    20
22 Nick Gucwa                10 Zane Trace                 18:44.09    21
23 Jordan Pendleton          10 Piketon                    18:47.29    22
24 Denver Vaught             11 Southeastern               18:48.44    23
25 Cody Rowley               12 Paint Valley               19:05.76    24
26 Riley Markko              12 Paint Valley               19:16.02    25
27 Tyler Moore               12 Zane Trace                 19:16.45    26
28 Aaron Huffman             12 Westfall                   19:22.58    27
29 David Bakenhaster         12 Adena                      19:24.57    --
30 Austin Chapman             9 Paint Valley               19:52.36    28
31 Devin Mays                10 Piketon                    20:27.50    29
32 Nathaniel Lamb             9 Adena                      20:30.81    --
33 Glenn Trimble             11 Southeastern               20:37.96    30
34 Howie Slater              10 Westfall                   20:39.48    31
35 Brenden Foltz             11 Southeastern               20:43.42    32
36 Alex Byrd                 11 Southeastern               20:58.83    33
37 Quentin Sparks            11 Paint Valley               21:05.93    34
38 Wyatt Parks               11 Paint Valley               21:12.04    35
39 Ivan Cassell              11 Piketon                    21:31.39    36
40 Codie Trent               12 Piketon                    21:34.04    --
41 Casey Davis               10 Paint Valley               21:58.51    37
42 Cody Moore                10 Piketon                    22:08.37    --
43 JT Lamb                    9 Westfall                   22:12.54    --
44 Dalton Burton             10 Piketon                    22:43.99    --
45 Alex Stadt                 9 Westfall                   23:10.38    --
46 Ethan Wagoner             10 Paint Valley               23:47.18    38
47 Jacob Neal                11 Piketon                    24:22.24    --
48 Wyatt Brewster            10 Piketon                    24:44.26    --
49 Eli McKee                    Southeastern               24:56.07    39
50 Luke Sinclair             11 Unioto                     25:57.10    40
51 Steven Schaffer            9 Westfall                   28:08.62    --



             Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores                 
==========================================================================
Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
==========================================================================
1 Unioto                      36      1    3    8    9   15   18   40
  Total Time: 1:25:33      Average: 17:06.47      1-5 Split: 1:57
2 Zane Trace                  56      2    6   12   16   20   21   26
  Total Time: 1:28:14      Average: 17:38.66      1-5 Split: 2:05
3 Westfall                    58      4   10   11   14   19   27   31
  Total Time: 1:28:35      Average: 17:42.87      1-5 Split: 1:50
4 Piketon                     64      5    7   13   17   22   29   36
  Total Time: 1:28:49      Average: 17:45.63      1-5 Split: 2:02
5 Paint Valley                146    24   25   28   34   35   37   38
  Total Time: 1:40:33      Average: 20:06.43      1-5 Split: 2:07
6 Southeastern                157    23   30   32   33   39    -    -
  Total Time: 1:46:05      Average: 21:12.95      1-5 Split: 6:08


                  Elementary Mixed One Mile Run                      
======================================================================
Name                      Yr Team                           Time
======================================================================
1 Tucker Markko                Paint Valley                5:10.80   
2 Alex Blanton                 Piketon                     5:19.71   
3 Turner Markko                Paint Valley                5:31.24   
4 Cater Markko                 Paint Valley                5:38.79   
5 Zach Shipley                 Westfall                    5:41.61   
6 Allison Ely                  Unioto                      5:44.40   
7 Nathan Rogers                Zane Trace                  6:00.97   
8 Cameron Tisdale              Zane Trace                  6:07.24   
9 Alexis Wickline              Westfall                    6:16.51   
10 Bryce Careno                 Piketon                     6:28.02   
11 Ally Crothers                Piketon                     6:51.23   
12 Drew Bouillion               Paint Valley                7:14.96   
13 Josh Miles                   Zane Trace                  7:22.56   
14 Dominick Neal                Piketon                     7:38.83   
15 Maylon Conrad                Westfall                    7:39.61   
16 Riley Williams               Piketon                     7:58.05
Scroll down for JH girls, JH boys, HS girls, & HS boys
*Note = Top 14 girls and top 12 boys are all SVC this year
www.svcsportszone.com
CLICK HERE FOR HONORABLE MENTION SELECTIONS