2011
SCIOTO VALLEY
CONFERENCE
SVC Track Meet
GIRLS
Megan Jaruwannakorn &
Taylor Hatfield lead Zane
Trace to SVC title
All SVC is made up of the event winners

TEAM SCORING - Zane Trace 186; Unioto 144; Westfall 72; Paint Valley 62; Southeastern
59; Piketon 58; Adena 51; Huntington 29.

Discus -- 1. Taylor Baker, Paint Valley, 124-8; 2. Megan Glandon, Adena, 103-8; 3. Kelsey
Detillion, Unioto, 100-5; 4. Sara Boltenhouse, Adena, 93-3; 5. Hannah Arbaugh, Unioto, 89-6; 6. Sarah
Ellis, Zane Trace, 85-0; 7. Haley Cochenour, Zane Trace, 82-2; 8. Ashley Bell, Huntington, 79-3.

Long Jump --
1. Kylie Goldsmith, Westfall, 14-2.50; 2. Alex Southworth, Piketon, 14-0; 3. Christian
Ford, Zane Trace, 13-9; 4. Brianna Diehl, Unioto, 13-8; 5. Maddie Davis, Unioto, 13-8; 6. Katie
Shreck, Piketon, 13-0.50; 7. Khrissa Lightfoot, Paint Valley, 12-11; 8. Andrea Poehler, Adena, 12-10.

Shot Put --
1. Jamie Hyden, Unioto, 36-10; 2. Taylor Baker, Paint Valley, 34-10.50; 3. Hannah
Arbaugh, Unioto, 33-5; 4. Megan Glandon, Adena, 30-0; 5. AnneMarie Arledge, Zane Trace, 29-1; 6.
Haley Cochenour, Zane Trace, 28-11; 7. Amber Lewis, Paint Valley, 28-7; 8. Sara Boltenhouse,
Adena, 28-1.

High Jump --
1. Maddie Davis, Unioto, 5-2; 2. Hannah Zimmerman, Westfall, 5-1; 3. Charlene Stout,
Paint Valley, 5-0; 4. Alex Southworth, Piketon, 4-10; 5. Maleah Calhoun, Zane Trace, 4-10; 6. Merrilee
Dresbach, Southeastern, 4-8; 7. Jackie Kellough, Huntington, 4-8; 8. Abbie Nicholson, Westfall, 4-6.

Pole Vault -- 1
. Devin Miller, Westfall, 8-6; 2. Rachel Hutton, Zane Trace, 8-6; 3. Laci Stanforth, Paint
Valley, 7-6; 4T. Whitney Bellomy, Zane Trace, 7-0; T. Savannah Miller, Unioto, 7-0; T. Devonah
Kaiser, Westfall, 7-0; 7. Chelsea Halsey, Unioto, 6-6; 8. Mallory Martin, Adena, 6-0.

3200-M Relay --
1. Zane Trace (A), 10:15.10 (Kinnedy Hatfield, Cecelia Wallace, Emily Joose, Megan
Roll) (NEW MEET RECORD!)
; 2. Piketon (A), 10:51.60 (Alex Southworth, Kellyn Burkitt, Elisha
Manley, Megan Day); 3. Unioto (A), 11:06.10 (Alexis Manazer, Ashley Mulkern, Kristen Cook,
Mallory Retherford); 4. Huntington (A), 11:47.30 (Kristin Uhrig, Taylie Waldron, Kayla Lemaster,
Samantha Cassidy); 5. Southeastern (A), 11:59.40 (Rachel Ball, Ashlee Jackson, Taylor Miles, Madison
McCord); 6. Westfall (A), 12:41.40 (Deidra Teets, Rebecca Vonderschmitt, Sarah Rowell, Katie
Dingus); 7. Paint Valley (A), 12:56.50 (Chrissy Morrison, Brenna Wise, Hanna Stitt, Courtney
Alexander).

100-M Hurdles --
1. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 16.40; 2. Keisha Brown, Southeastern, 17.00;
3. Alexis Manazer, Unioto, 17.60; 4. Jackie Kellough, Huntington, 17.70; 5. Mallory Martin, Adena,
18.20; 6. Abby Hougland, Zane Trace, 18.40; 7. Halle White, Unioto, 18.70; 8. Morgan Pritchett,
Piketon, 19.90.

100-M Dash --
1. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 13.30; 2. Vivian Thai, Unioto, 13.50; 3. Leah
Potts, Southeastern, 13.60; 4. Carlie Burke, Westfall, 13.70; 5. Logan Cottrill, Unioto, 13.80; 6. Layne
Beasley, Huntington, 13.90; 7. Christian Ford, Zane Trace, 13.90; 8. Autumn Smith, Adena, 14.00.

800-M Relay --
1. Adena (A), 1:52.50 (Autumn Smith, Kesha Hatfield, Andrea Poehler, Brandee
Riley)
; 2. Southeastern (A), 1:52.50 (Keisha Brown, Courtney Campbell, Leah Potts, Madison
Arledge); 3. Unioto (A), 1:53.80 (Vivian Thai, Logan Cottrill, Brianna Diehl, Lacey Hardman); 4.
Westfall (A), 1:55.80 (Kylie Goldsmith, Hannah Zimmerman, Kaitlyn Masterson, Devin Miller); 5. Zane
Trace (A), 1:58.00 (Megan Roll, Ali Pillow, Hannah Scott, Rachel Barnitz); 6. Paint Valley (A), 2:02.20
(Laci Stanforth, Sydney Hodge, Faith Davis, Jordan Tackett); 7. Huntington (A), 2:05.20 (Jaimi
Reisinger, Kayla Lemaster, Carissa Hines, Layne Beasley); 8. Piketon (A), 2:07.70 (Brooke Ballis,
Tabitha Faulkner, Catherine Koeppell, Kayla Crabtree).

1600-M Run --
1. Taylor Hatfield, Zane Trace, 5:37.00; 2. Jessie Proehl, Zane Trace, 5:46.00; 3. Elisha
Manley, Piketon, 5:56.00; 4. Megan Day, Piketon, 6:05.30; 5. Kristen Cook, Unioto, 6:07.60; 6.
Mallory Retherford, Unioto, 6:11.20; 7. Kristin Uhrig, Huntington, 6:28.70; 8. Deidra Teets, Westfall,
6:47.30.

400-M Relay --
1. Unioto (A), 52.60 (Vivian Thai, Logan Cottrill, Lacey Hardman, Brianna Diehl); 2.
Adena (A), 54.10 (Autumn Smith, Kesha Hatfield, Andrea Poehler, Brandee Riley); 3. Southeastern (A),
54.80 (Keisha Brown, Courtney Campbell, Merrilee Dresbach, Madison Arledge); 4. Westfall (A),
55.60 (Kylie Goldsmith, Abbie Nicholson, Victoria Litteral, Carlie Burke); 5. Zane Trace (A), 56.10
(Rachel Hutton, Abby Hougland, Hannah Scott, Ali Pillow); 6. Huntington (A), 57.00 (Jaimi Reisinger,
Jackie Kellough, Carissa Hines, Layne Beasley); 7. Piketon (A), 57.70 (Kayla Crabtree, Jade Hardman,
Katie Shreck, Brooke Ballis); 8. Paint Valley (A), 58.30 (Khrissa Lightfoot, Sydney Hodge, Faith Davis,
Jordan Tackett).

400-M Dash --
1. Taylor Hatfield, Zane Trace, 1:00.80; 2. Maddie Davis, Unioto, 1:01.90; 3. Charlene
Stout, Paint Valley, 1:02.40; 4. Devin Miller, Westfall, 1:05.90; 5. Rachel Barnitz, Zane Trace, 1:06.20;
6. Kaitlyn Masterson, Westfall, 1:06.80; 7. Courtney Campbell, Southeastern, 1:07.20; 8. Madison
Goshorn, Unioto, 1:08.30.

300-M Hurdles --
1. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 47.70; 2. Alexis Manazer, Unioto, 49.90; 3.
Leah Potts, Southeastern, 50.20; 4. Alex Southworth, Piketon, 52.00; 5. Jackie Kellough, Huntington,
52.30; 6. Ali Pillow, Zane Trace, 53.40; 7. Charlene Stout, Paint Valley, 54.40; 8. Halle White, Unioto,
54.60.

800-M Run --
1. Megan Roll, Zane Trace, 2:27.80; 2. Cecelia Wallace, Zane Trace, 2:33.20; 3. Taylor
Baker, Paint Valley, 2:39.70; 4. Maddie Davis, Unioto, 2:41.60; 5. Kellyn Burkitt, Piketon, 2:50.70; 6.
Molli Waller, Unioto, 2:55.20; 7. Ashlee Jackson, Southeastern, 2:58.00; 8. Taylie Waldron, Huntington,
2:58.90.

200-M Dash --
1. Taylor Hatfield, Zane Trace, 27.60; 2. Megan Jaruwannakorn, Zane Trace, 27.70; 3.
Charlene Stout, Paint Valley, 27.80; 4. Vivian Thai, Unioto, 27.90; 5. Brianna Diehl, Unioto, 28.30; 6.
Autumn Smith, Adena, 28.40; 7. Carlie Burke, Westfall, 28.50; 8. Kylie Goldsmith, Westfall, 28.70.

3200-M Run --
1. Jessie Proehl, Zane Trace, 12:12.20; 2. Emily Joose, Zane Trace, 12:37.30; 3. Rachel
Ball, Southeastern, 12:39.10; 4. Elisha Manley, Piketon, 13:06.70; 5. Kristen Cook, Unioto, 13:16.50;
6. Deidra Teets, Westfall, 13:46.70; 7. Megan Day, Piketon, 13:46.80; 8. Kristin Uhrig, Huntington,
14:10.70.

1600-M Relay --
1. Zane Trace (A), 4:18.20 (Megan Roll, Rachel Barnitz, Hannah Scott, Taylor
Hatfield)
; 2. Southeastern (A), 4:23.80 (Courtney Campbell, Leah Potts, Merrilee Dresbach, Madison
Arledge); 3. Westfall (A), 4:29.60 (Carlie Burke, Hannah Zimmerman, Kaitlyn Masterson, Devin Miller);
4. Unioto (A), 4:37.70 (Halle White, Alexis Manazer, Kayla Knisely, Madison Goshorn); 5. Adena (A),
4:43.20 (Mallory Martin, Kesha Hatfield, Brandee Riley, Andrea Poehler); 6. Piketon (A), 5:02.00
(Morgan Pritchett, Tabitha Faulkner, Kellyn Burkitt, Kayla Stone); 7. Paint Valley (A), 5:08.30 (Faith
Davis, Courtney Alexander, Chrissy Morrison, Sydney Hodge).
www.svcsportszone.com