SCIOTO VALLEY CONFERENCE JUNIOR HIGH TRACK
SVC JUNIOR HIGH            AT  PAINT VALLEY               05/05/11

Boys Medalist: Eric Hutton, Zane Trace

BOYS TEAM SCORING - Zane Trace 148; Unioto 91; Piketon 90; Huntington 73;
Southeastern 72; Paint Valley 42; Westfall 35; Adena 33.

Discus -- 1. Trevor .Detillion, Unioto, 182-10 (NEW MEET RECORD!); 2. Walt .Petzel, Zane Trace,
130-1; 3. Matt .Sparks, Piketon, 122-4; 4. Quinten .Faulkner, Huntington, 104-3; 5. Greg .Newland,
Adena, 100-10; 6. JT .Hayes, Zane Trace, 100-4; 7. Chris .King, Southeastern, 96-10; 8. Mason
.McCloy, Paint Valley, 92-11.

Long Jump -- 1. David .Shoemaker, Huntington, 18-2.75; 2. Austin .Proehl, Zane Trace, 17-4.75; 3.
Jake .Skeens, Southeastern, 16-4; 4. Mason .Peart, Westfall, 16-1.25; 5. Stefan .Thacker, Piketon,
15-11.50; 6. Tyler .Minney, Unioto, 15-9.50; 7. Nate .Nesser, Zane Trace, 15-2; 8. Steven .Bayless,
Unioto, 14-4.50.

Shot Put -- 1. Trevor .Detillion, Unioto, 54-7 (NEW MEET RECORD!); 2. Walt .Petzel, Zane Trace,
40-7; 3. Mason .McCloy, Paint Valley, 40-5.50; 4. Deshawn .Davis, Paint Valley, 38-5.50; 5. JT
.Hayes, Zane Trace, 35-9.75; 6. Erique .Hosley, Unioto, 33-9.50; 7. Greg .Newland, Adena, 33-1.25; 8.
Matt .Sparks, Piketon, 31-4.

High Jump -- 1. Ridge .Shepherd, Zane Trace, 5-6; 2. David .Shoemaker, Huntington, 5-4; 3. Jake
.Skeens, Southeastern, 5-2; 4. Cedrick .Lansing, Southeastern, 5-2; 5. Nick .Cozad, Unioto, 5-2; 6T.
Ethan .Wagoner, Paint Valley, 4-10; T. Mason .McCloy, Paint Valley, 4-10; 8. Wyatt .Brewster,
Piketon, 4-10.

Pole Vault -- 1. Eric .Hutton, Zane Trace, 8-6; 2. Nate .Nesser, Zane Trace, 8-0; 3. Hudson .Park,
Unioto, 7-6; 4. Anthony .McFadden, Paint Valley, 7-6; 5. JR .Thompson, Adena, 7-6; 6. Gage .Mosley,
Southeastern, 7-0; 7. Austin .Barker, Huntington, 7-0; 8. Chris .Riegel, Westfall, 7-0.

110-M Hurdles -- 1. Stefan .Thacker, Piketon, 17.40; 2. Thomas .Calton, Huntington, 17.50; 3. Ridge
.Shepherd, Zane Trace, 17.50; 4. Eric .Holton, Southeastern, 17.70; 5. Wyatt .Brewster, Piketon, 18.90;
6. Taylor .Freeman, Adena, 19.30; 7. Quinton .Davidson, Zane Trace, 20.00; 8. Brandon .Eldridge,
Unioto, 20.90.

100-M Dash -- 1. Eric .Hutton, Zane Trace, 12.00; 2. David .Shoemaker, Huntington, 12.20; 3. Austin
.Proehl, Zane Trace, 12.30; 4. Steven .Grady, Westfall, 12.80; 5. Brandon .Triplett, Southeastern, 12.90;
6. Kane .Dixon, Piketon, 13.00; 7. Tommy .Fallow, Unioto, 13.10; 8. Matt .Gibson, Southeastern, 13.20.

1600-M Run -- 1. Seth .Farmer, Piketon, 5:03.40; 2. Elijah .Shanks, Huntington, 5:06.10; 3. John .Scott,
Zane Trace, 5:26.50; 4. Noah .Elliott, Unioto, 5:33.80; 5. Jesse .Greisheimer, Unioto, 5:35.10; 6. Justin
.Trapp, Westfall, 5:37.40; 7. Caleb .Kennelly, Westfall, 5:45.70; 8. Zach .Davis, Zane Trace, 5:45.90.

400-M Relay -- 1. Southeastern (A), 51.20 (Brandon .Triplett, Hunter .Miles, Eric .Holton, Dylan
.Miles); 2. Paint Valley (A), 52.60; 3. Adena (A), 52.70; 4. Zane Trace (A), 53.80; 5. Piketon (A),
54.20; 6. Westfall (A), 54.30; 7. Unioto (A), 55.00; 8. Huntington (A), 59.00.

400-M Dash -- 1. Austin .Proehl, Zane Trace, 57.40; 2. Thomas .Calton, Huntington, 58.00; 3. Kane
.Dixon, Piketon, 58.50; 4. Trevor .Detillion, Unioto, 59.30; 5. Nick .Cozad, Unioto, 59.40; 6. Mason
.Peart, Westfall, 1:00.90; 7. Colton .Lytle, Zane Trace, 1:01.60; 8. Elijah .Shanks, Huntington, 1:02.30.

800-M Relay -- 1. Southeastern (A), 1:48.20 (Brandon .Triplett, Hunter .Miles, Eric .Holton, Dylan
.Miles); 2. Zane Trace (A), 1:51.70; 3. Piketon (A), 1:51.90; 4. Adena (A), 1:52.00; 5. Paint Valley (A),
1:53.20; 6. Unioto (A), 1:58.50; 7. Huntington (A), 2:05.70; 8. Westfall (A), 2:10.00.

200-M Hurdles -- 1. Ridge .Shepherd, Zane Trace, 27.80; 2. Stefan .Thacker, Piketon, 28.30; 3. Wyatt
.Brewster, Piketon, 29.40; 4. Taylor .Freeman, Adena, 31.40; 5. Matt .Gibson, Southeastern, 31.40; 6.
Kristian .Boltenhouse, Zane Trace, 31.50; 7. Casey .Davis, Paint Valley, 32.20; 8. Cedrick .Lansing,
Southeastern, 32.30.

800-M Run -- 1. Seth .Farmer, Piketon, 2:23.80; 2. Noah .Elliott, Unioto, 2:25.40; 3. John .Scott, Zane
Trace, 2:29.00; 4. David .Magda, Unioto, 2:30.50; 5. Elijah .Shanks, Huntington, 2:32.20; 6. Adam
.Bales, Paint Valley, 2:33.20; 7. Isaiah .Dresbach, Southeastern, 2:35.60; 8. Zach .Davis, Zane Trace,
2:36.90.

200-M Dash -- 1. Eric .Hutton, Zane Trace, 24.70; 2. Dylan .Miles, Southeastern, 25.40; 3. Thomas
.Calton, Huntington, 25.40; 4. Kane .Dixon, Piketon, 26.40; 5. Steven .Grady, Westfall, 26.40; 6. Tyler
.Minney, Unioto, 26.90; 7. Tommy .Fallow, Unioto, 27.20; 8. Tyler .Coey, Zane Trace, 27.30.

1600-M Relay -- 1. Unioto (A), 4:06.20 (Jeff .Lisath, Tyler .Minney, Noah .Elliott, Nick .Cozad); 2.
Westfall (A), 4:15.20; 3. Piketon (A), 4:17.60; 4. Southeastern (A), 4:32.10; 5. Adena (A), 4:33.40; 6.
Paint Valley (A), 4:47.20; 7. Huntington (A), 4:52.00.

Girls Medalist: Maddy Reed, Piketon

GIRLS TEAM SCORING - Adena 109; Piketon 105; Zane Trace 96; Westfall 73; Unioto 73;
Huntington 53; Southeastern 42; Paint Valley 33.

Discus -- 1. Katie .Ward, Piketon, 99-1; 2. Natalie .Jones, Adena, 74-5; 3. Elysia .Sams, Zane Trace,
69-6; 4. Rachel .Martin, Westfall, 68-0; 5. Logan .Monroe, Zane Trace, 61-11; 6. Alaura .Ellsworth,
Paint Valley, 61-6; 7. Morgan .LeMaster, Huntington, 56-9; 8. Jessica .Dunn, Piketon, 55-0.

Long Jump -- 1. Maddy .Reed, Piketon, 15-6; 2. Amanda .Sias, Westfall, 13-7.25; 3. Mekhia .Flintroy,
Unioto, 13-7; 4. Katie .Wells, Zane Trace, 13-0.50; 5. Hannah .Bakenhaster, Adena, 13-0; 6. Bri
.Poehler, Adena, 12-8.50; 7. Alayna .Lytle, Huntington, 12-4.50; 8. Emily .Dresbach, Southeastern,
12-4.50.

Shot Put -- 1. Katie .Ward, Piketon, 40-4 (NEW MEET RECORD!); 2. Alaura .Ellsworth, Paint Valley,
32-1.50; 3. Natalie .Jones, Adena, 31-7.50; 4. Brooklyn .Detty, Adena, 31-6.50; 5. Elysia .Sams, Zane
Trace, 30-1.50; 6. Kayla .Hopkins, Huntington, 28-10; 7. Savannah .Flesher, Piketon, 28-5.75; 8. Lexie
.Kitchen, Zane Trace, 28-1.75.

High Jump -- 1. Kelsey .Lochbaum, Southeastern, 4-8; 2. Dylana .Gragg, Huntington, 4-6; 3. Kendal
.Reader, Huntington, 4-4; 4. Kassi .Henness, Adena, 4-0; 5. Maggie .Hovermale, Westfall, 4-0; 6.
Brittany .Whaley, Zane Trace, 4-0.

Pole Vault -- 1. Sierra .Vulgamore, Westfall, 7-9 (NEW MEET RECORD!); 2. Ally .Tracy, Westfall,
7-0; 3T. McKenzie .Arledge, Southeastern, 6-0; T. Haley .Carter, Southeastern, 6-0; 5. Brittany
.Whaley, Zane Trace, 5-0; 6. Cassidy .Lynn, Zane Trace, 5-0; 7. Anna .Smith, Unioto, 5-0.

100-M Hurdles -- 1. Jenna .Hutton, Adena, 17.70; 2. Mackenna .Steinbrook, Unioto, 18.60; 3. Hannah
.Wallace, Westfall, 18.80; 4. Alayna .Lytle, Huntington, 19.10; 5. Tori .Hinton, Zane Trace, 19.20; 6.
Whitley .Crabtree, Piketon, 19.80; 7. Kendal .Reader, Huntington, 20.10; 8. Rachael .Foster, Adena,
20.20.

100-M Dash -- 1. Maddy .Reed, Piketon, 13.60; 2. Mekhia .Flintroy, Unioto, 13.70; 3. Carolane .Cox,
Huntington, 14.00; 4. Katelyn .Hinshaw, Piketon, 14.10; 5. Amanda .Sias, Westfall, 14.20; 6. Katie
.Wells, Zane Trace, 14.40; 7. Jessi .Hutton, Adena, 14.40; 8. Madison .Smith, Paint Valley, 14.50.

1600-M Run -- 1. Kim .Wolfe, Zane Trace, 5:46.80; 2. Shaniah .Begley, Piketon, 5:57.00; 3. Julie
.Hacker, Unioto, 6:10.10; 4. Elena .Knipp, Unioto, 6:11.60; 5. Payton .Reuter, Piketon, 6:13.70; 6.
Allison .Chinn, Zane Trace, 6:20.60; 7. Kirsten .Dawson, Adena, 6:30.50; 8. Emily .Daniels, Westfall,
7:01.30.

400-M Relay -- 1. Piketon (A), 57.10 (Beatriz .Hernandez, Katelyn .Hinshaw, Jessica .Harris, Abby
.Crothers); 2. Southeastern (A), 57.50; 3. Unioto (A), 57.60; 4. Zane Trace (A), 58.40; 5. Adena (A),
59.40; 6. Paint Valley (A), 1:00.70; 7. Westfall (A), 1:02.40; 8. Huntington (A), 1:02.80.

400-M Dash -- 1. Jenna .Hutton, Adena, 1:05.70; 2. Maddy .Reed, Piketon, 1:06.70; 3. Madisyn
.Myers, Zane Trace, 1:08.40; 4. Rachael .Foster, Adena, 1:08.50; 5. Sierra .Vulgamore, Westfall,
1:08.60; 6. Kim .Wolfe, Zane Trace, 1:09.00; 7. Mackenna .Steinbrook, Unioto, 1:12.40; 8. Maggie
.Hovermale, Westfall, 1:12.90.

800-M Relay -- 1. Southeastern (A), 2:03.30 (Haley .Carter, Michaela .Mash, Emily .Dresbach, Brooke
.Mercer); 2. Huntington (A), 2:03.90; 3. Adena (A), 2:04:00; 4. Unioto (A), 2:04.30; 5. Zane Trace (A),
2:05.70; 6. Paint Valley (A), 2:09.20; 7. Westfall (A), 2:29.10;

200-M Hurdles -- 1. Stephanie .Stout, Paint Valley, 33.00; 2. Jessi .Hutton, Adena, 33.50; 3. Jenna
.Hutton, Adena, 33.90; 4. Mackenna .Steinbrook, Unioto, 34.20; 5. Whitley .Crabtree, Piketon, 35.70;
6. Hannah .Wallace, Westfall, 36.00; 7. Alexis .Reynolds, Unioto, 36.10; 8. Kendal .Reader, Huntington,
36.30.

800-M Run -- 1. Kim .Wolfe, Zane Trace, 2:41.30; 2. Shaniah .Begley, Piketon, 2:44.10; 3. Taylor
.Clarkson, Adena, 2:45.30; 4. Kaitlyn .Mitten, Adena, 2:48.60; 5. Kaylee .Valentine, Unioto, 2:51.30; 6.
Ally .Tracy, Westfall, 2:51.70; 7. Gracie .Joosse, Zane Trace, 2:51.90; 8. Katie .Stolzenburg, Piketon,
2:56.10.

200-M Dash -- 1. Mekhia .Flintroy, Unioto, 28.40; 2. Carolane .Cox, Huntington, 29.40; 3. Jessi
.Hutton, Adena, 30.60; 4. Kennedi .Alley, Zane Trace, 30.70; 5. Abby .Crothers, Piketon, 30.90; 6.
Maggie .Hovermale, Westfall, 30.90; 7. Hannah .Bakenhaster, Adena, 31.30; 8. Katie .Ward, Piketon,
31.30.

1600-M Relay -- 1. Zane Trace (A), 4:44.10 (Allison .Chinn, Katie .Watson, Gracie .Joosse, Madisyn
.Myers); 2. Westfall (A), 4:45.30; 3. Piketon (A), 4:55.70; 4. Adena (A), 4:58.40; 5. Paint Valley (A),
4:59.80; 6. Unioto (A), 5:01.10; 7. Southeastern (A), 5:11.90; 8. Huntington (A), 5:17.70.
www.svcsportszone.com